< sekcia Slovensko

Taliansky podnikateľ Antonino V. zostáva za mrežami vo väzbe

Podnikateľ talianskeho pôvodu Antonino V. (na snímke uprostred), archívna snímka. Foto: TASR - František Iván

Najvyšší súd dnes sťažnosť Antonina V. zamietol.

Bratislava 12. apríla (TASR) – Taliansky podnikateľ Antonino V. žijúci na východe Slovenska zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom vo štvrtok trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí. Zamietol tak sťažnosť Antonina V. voči nedávnemu rozhodnutiu Krajského súdu (KS) v Košiciach, ktorý ho vzal do predbežnej väzby.

"Najvyšší súd dnes sťažnosť Antonina V. zamietol. Rozhodnutie Krajského súdu v Košiciach považuje za zákonné a správne. Najvyšší súd SR zajtra vráti spis predkladajúcemu súdu, teda Krajskému súdu v Košiciach," uviedla vo štvrtok pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

O osude talianskeho podnikateľa bude opäť rozhodovať Krajský súd v Košiciach, ktorý sa bude zaoberať návrhom krajského prokurátora, aby premiestnil Taliana z predbežnej väzby do väzby vydávajúcej.

Prokurátor tak mohol urobiť až keď dostal originál európskeho zatýkacieho rozkazu od talianskych orgánov činných v trestnom konaní. Ten dostal na začiatku tohto týždňa a okrem toho sa čakalo na štvrtkové rozhodnutie NS SR vo veci sťažnosti Antonina V. voči vzatiu do väzby.

Antonino V. podnikajúci na Slovensku je v Taliansku stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami. Podľa obvinenia sa spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky.

"Európsky zatýkací rozkaz bol rozšírený o ďalší skutok spočívajúci v páchaní trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Účelom vydávacej väzby, o ktorú žiadame, je zabezpečenie prítomnosti vyžiadanej osoby a zabránenie, aby nedošlo k zmareniu účelu konania o európskom zatýkacom rozkaze," uviedol na začiatku týždňa hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.

Polícia zadržala 42-ročného Antonina V. 13. marca, o dva dni neskôr rozhodol sudca košického krajského súdu o jeho vzatí do predbežnej väzby. Proti tomuto rozhodnutiu podal obvinený sťažnosť.

O aktivitách a kontaktoch talianskeho podnikateľa na Slovensku písal okrem iného pred svojou násilnou smrťou investigatívny novinár Ján Kuciak.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.