< sekcia Slovensko

Okrem horúčav je potrebné rátať i s búrkami, upozorňuje SHMÚ

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Do 20.00 h platí výstraha 1. stupňa pred búrkami pre Trenčiansky, Banskobystrický, Žilinský, Košický a Prešovský kraj.

Bratislava 29. júla (TASR) - Ani nedeľa sa zrejme neobíde bez búrok. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) ich očakáva až do večera, s výnimkou juhozápadu, na celom území Slovenska.

Do 20.00 h platí výstraha 1. stupňa pred búrkami pre Trenčiansky, Banskobystrický, Žilinský, Košický a Prešovský kraj. "S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm, a tiež nárazy vetra s rýchlosťou 65 - 85 km/h," uvádzajú meteorológovia na webe SHMÚ.

V nedeľu popoludní je potrebné rátať aj s veľkými horúčavami. V Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji i okresoch Veľký Krtíš a Krupina v Banskobystrickom kraji môže medzi 14.00 a 17.00 h teplota vzduchu dosiahnuť 35 stupňov Celzia. Na 33 až 34 stupňov sa môžu teploty vyšplhať aj v Trenčianskom kraji a časti Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja.

Oblasť Podpoľania a Novohradu môžu zasiahnuť okrem silných búrok i povodne


V oblasti Podpoľania a Novohradu v južnej časti Banskobystrického kraja sa zvyšuje riziko silných búrok s krúpami. Pre okresy Detva, Zvolen, Lučenec a Veľký Krtíš vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahu pred búrkami 2. stupňa, platí do 19.00 h.

Týchto okresov sa do 19.30 h týka aj hydrologická výstraha 1. stupňa spojená s očakávanými prívalovými zrážkami a výrazným lokálnym vzostupom vodných hladín.

Výstrahu pred búrkami 1. stupňa vydal SHMÚ na nedeľňajšie popoludnie a podvečer pre celé územie SR, s výnimkou juhozápadnej časti krajiny.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.