Slovensko

Časť vysokoškolských pedagógov od pondelka vstúpi do štrajku

TASR, 12. februára 2016 16:55

Vysokoškolskí pedagógovia tak preberú štafetu po Iniciatíve slovenských učiteľov, ktorá v tento deň štrajk prerušuje.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 12. februára (TASR) – Časť vysokoškolských učiteľov od pondelka 15. februára preruší prácu a vstúpi do ostrého štrajku. Ide o deň, keď sa na väčšine vysokých škôl začína letný semester. Vysokoškolskí pedagógovia tak preberú štafetu po Iniciatíve slovenských učiteľov (ISU), ktorá v tento deň štrajk prerušuje.

Do štrajku sú v súčasnosti zapojení pedagógovia na 14 vysokých školách. Napríklad na Ekonomickej univerzite v Bratislave, Prešovskej univerzite, Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre či Univerzite Komenského v Bratislave. "To číslo znamená, že ak aspoň jeden vysokoškolský pedagóg je registrovaný, že bude štrajkovať od pondelka, tak tá škola sa počíta ako zapojená," uviedol pre TASR Juraj Halas z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov (IVU), ktorá štrajk organizuje.

Na niektorých školách je podľa jeho slov zapojených 50 pedagógov, na niektorých 30, na iných desať. Celkové číslo však nechcel prezradiť. Povedal len, že je trojciferné. Najsilnejšia účasť je podľa jeho slov na Univerzite Komenského v Bratislave.

Súčasťou štrajku budú sprievodné podujatia ako diskusie či stretnutia pedagógov a študentov. "My na Filozofickej fakulte UK už máme pripravený program na celý týždeň," dodal Halas.

Na ohlásený štrajk dnes reagovali aj rektori vysokých škôl v spoločnom vyhlásení. Uvádzajú, že väčšina predstaviteľov vysokých škôl, ktorých zamestnanci sú členmi štrajkového výboru Iniciatívy vysokoškolských učiteľov, konštatuje, že aktivity členov štrajkového výboru IVU sú ich osobnou iniciatívou. "Podotýkame, že na všetkých slovenských vysokých školách sú plne rešpektované akademické slobody a akademické práva členov akademickej obce," uviedla Slovenská rektorská konferencia (SRK). Rektori slovenských vysokých škôl však považujú na začiatku letného semestra za dôležité, aby boli vytvorené všetky podmienky pre výučbu podľa schváleného harmonogramu akademického roka.

SRK pripomenula, že dlhodobo presadzujú zvyšovanie kvality vysokého školstva, zlepšenie finančného ohodnotenia vysokoškolských učiteľov a ich spoločenského postavenia. "Niekoľko mesiacov intenzívne rokovali s predstaviteľmi vlády SR a predsedom Národnej rady SR o aktuálnych problémoch rozvoja a financovania vysokého školstva. Výsledkom rokovaní je dofinancovanie rozpočtu verejných vysokých škôl na rok 2016, schválenie priorít rekonštrukcie ubytovacích zariadení verejných vysokých škôl a akceptácia požiadaviek vysokých škôl na riešenie korekcií čerpania eurofondov zo začiatku decembra minulého roka," dodávajú.

Iniciatíva vysokoškolských učiteľov presadzuje rovnaké požiadavky ako ISU. Nespokojní učitelia žiadajú zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od tohto roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Zároveň požadujú, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila ich sedemročná obmedzená platnosť. Chcú tiež, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

ISU v utorok 9. 2. informovala, že od 15. februára prerušuje štrajk, do ktorého nespokojní učitelia vstúpili v pondelok 25. januára.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 11:25

PRIESKUM: V Česku má príbuzných asi polovica opýtaných Slovákov
Približne 70 percent slovenských respondentov má priateľov medzi Čechmi, polovica českých medzi Slovákmi. Táto hustá sieť je zdedená najmä z obdobia spoločného Československa.

sk
dnes 9:44

Dnes sa konajú omše a procesie k sviatku Božieho tela
Sväté omše a procesie na čele s biskupmi sa dnes predpoludním okrem Bratislavy konajú aj v Košiciach, Trnave či Nitre.

sk
dnes 7:09

Ministerstvo obrany: SR sa podieľa na dvoch misiách pod zástavou OSN
Každý rok sa 29. mája vzdáva pocta profesionalite, oddanosti a odvahe príslušníkov mierových síl OSN slúžiacim v ťažkých podmienkach.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac