Slovensko

Časť vysokoškolských pedagógov od pondelka vstúpi do štrajku

TASR, 12. februára 2016 16:55

Vysokoškolskí pedagógovia tak preberú štafetu po Iniciatíve slovenských učiteľov, ktorá v tento deň štrajk prerušuje.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 12. februára (TASR) – Časť vysokoškolských učiteľov od pondelka 15. februára preruší prácu a vstúpi do ostrého štrajku. Ide o deň, keď sa na väčšine vysokých škôl začína letný semester. Vysokoškolskí pedagógovia tak preberú štafetu po Iniciatíve slovenských učiteľov (ISU), ktorá v tento deň štrajk prerušuje.

Do štrajku sú v súčasnosti zapojení pedagógovia na 14 vysokých školách. Napríklad na Ekonomickej univerzite v Bratislave, Prešovskej univerzite, Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre či Univerzite Komenského v Bratislave. "To číslo znamená, že ak aspoň jeden vysokoškolský pedagóg je registrovaný, že bude štrajkovať od pondelka, tak tá škola sa počíta ako zapojená," uviedol pre TASR Juraj Halas z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov (IVU), ktorá štrajk organizuje.

Na niektorých školách je podľa jeho slov zapojených 50 pedagógov, na niektorých 30, na iných desať. Celkové číslo však nechcel prezradiť. Povedal len, že je trojciferné. Najsilnejšia účasť je podľa jeho slov na Univerzite Komenského v Bratislave.

Súčasťou štrajku budú sprievodné podujatia ako diskusie či stretnutia pedagógov a študentov. "My na Filozofickej fakulte UK už máme pripravený program na celý týždeň," dodal Halas.

Na ohlásený štrajk dnes reagovali aj rektori vysokých škôl v spoločnom vyhlásení. Uvádzajú, že väčšina predstaviteľov vysokých škôl, ktorých zamestnanci sú členmi štrajkového výboru Iniciatívy vysokoškolských učiteľov, konštatuje, že aktivity členov štrajkového výboru IVU sú ich osobnou iniciatívou. "Podotýkame, že na všetkých slovenských vysokých školách sú plne rešpektované akademické slobody a akademické práva členov akademickej obce," uviedla Slovenská rektorská konferencia (SRK). Rektori slovenských vysokých škôl však považujú na začiatku letného semestra za dôležité, aby boli vytvorené všetky podmienky pre výučbu podľa schváleného harmonogramu akademického roka.

SRK pripomenula, že dlhodobo presadzujú zvyšovanie kvality vysokého školstva, zlepšenie finančného ohodnotenia vysokoškolských učiteľov a ich spoločenského postavenia. "Niekoľko mesiacov intenzívne rokovali s predstaviteľmi vlády SR a predsedom Národnej rady SR o aktuálnych problémoch rozvoja a financovania vysokého školstva. Výsledkom rokovaní je dofinancovanie rozpočtu verejných vysokých škôl na rok 2016, schválenie priorít rekonštrukcie ubytovacích zariadení verejných vysokých škôl a akceptácia požiadaviek vysokých škôl na riešenie korekcií čerpania eurofondov zo začiatku decembra minulého roka," dodávajú.

Iniciatíva vysokoškolských učiteľov presadzuje rovnaké požiadavky ako ISU. Nespokojní učitelia žiadajú zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od tohto roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Zároveň požadujú, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila ich sedemročná obmedzená platnosť. Chcú tiež, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

ISU v utorok 9. 2. informovala, že od 15. februára prerušuje štrajk, do ktorého nespokojní učitelia vstúpili v pondelok 25. januára.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:07

VIDEO: Slováci a Američania cvičia súčinnosť vojsk
Cvičenie na leteckej základni Sliač v rámci spoločného cvičenia Slovak Warthog trvá tri týždne. Zúčastňuje sa ho približne 200 amerických vojakov a asi 250 slovenských vojakov. audio

sk
dnes 14:15

Mikolášik o Erdoganovi: Nie je partner Európy, ale totalitný diktátor
Opäť sa potvrdzuje, že Turecko do Európskej únie nepatrí, nielenže je to ázijská krajina bez európskej kultúry, ale dnes aj s výrazným posilňovaním prvkov totality.

sk
dnes 14:03

Premiér Fico: Tohtoročná úroda obilnín v SR bude nadpriemerná
Podľa premiéra z toho vyplýva aj pokles cien, s ktorým musí Slovensko žiť. Dodal, že budeme musieť naďalej vyvíjať tlak smerom k Bruselu, pokiaľ ide o mlieko a pravdepodobne aj o bravčové mäso. audio

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac