Slovensko

Česko a Slovensko sú ideálnymi partnermi na spoluprácu v obrane

TASR, 2. októbra 2012 14:28

Štátny tajomník si pochvaľoval pondelkovú (1.10.) pracovnú večeru s českými partnermi, na ktorej padli "revolučné" návrhy na spoluprácu.

Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 2. október (TASR) – Fakt, že česká a slovenská armáda boli v minulosti budované na spoločnom základe, vytvára fantastický predpoklad na ich vzájomnú spoluprácu. Myslí si to štátny tajomník ministerstva obrany Miloš Koterec. Na akademickej rovine sa okrem iných tém hovorí aj o spolupráci pri obrane vzdušného priestoru, čo je podľa neho silná téma a treba v nej hľadať riešenia. "Myslím si, že toto je pre Českú republiku a Slovenskú republiku oblasť ideálna na spoluprácu, pretože ten priestor bol kedysi chránený spoločne," povedal Koterec.

Štátny tajomník si pochvaľoval pondelkovú (1.10.) pracovnú večeru s českými partnermi, na ktorej padli "revolučné" návrhy na spoluprácu. "Včerajší začiatok bol veľmi zaujímavý," povedal Koterec, konkrétnejší však nebol. "Do istej miery to bude kulminovať k spoločnému zasadnutiu vlád, ktoré bude koncom októbra," avizoval štátny tajomník, ktorý vystúpil na bratislavskej konferencii o bezpečnostných otázkach a budúcnosti Severoatlantickej Aliancie s názvom "NATO 2020 a ozbrojené sily: ako ďalej", ktorú zorganizovalo Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) pod záštitou Ministerstva obrany SR.

Podľa šéfa CENAA Róberta Ondrejcsáka, ktorý bol počas predchádzajúcej vlády štátnym tajomníkom rezortu obrany, je úlohou konferencie naštartovať na Slovensku a v jeho okolí diskusiu o tom, ako by mala Aliancia vyzerať po roku 2014, teda po odchode vojsk NATO z misie v Afganistane, ktorá doteraz zásadne určovala priority Aliancie. "Po roku 2014 sa táto sa operácia skončí a nahradí ju podstatne menšia tréningovo-výcviková misia. Ide o to, že NATO si bude musieť zadefinovať svoj priestor, víziu a stratégiu, ako ďalej," upozornil Ondrejcsák. Klesajúce výdavky na obranu v jednotlivých štátoch Aliancie mali za následok prijatie konceptu Smart Defence (Inteligentná obrana), ktorá spojencov núti spolupracovať tak, aby peniaze boli využité čo najefektívnejšie.

Koterec pripomenul, že Slovensko sa v rámci Smart Defence zapojilo do piatich projektov, medzi ktorými sú oblasti ako ochrana proti zbraniam hromadného ničenia, zdravotníctvo a poskytnutie školiacich a výcvikových stredísk pre potreby Aliancie. Slovensku sú v tejto spolupráci najbližšie krajiny Vyšehradskej štvorky a najmä Česká republika. Koterec si myslí, že prvé výsledky a ušetrené peniaze bude možné vidieť už v najbližších mesiacoch, keď sa vojaci vyhnú dlhým cestám za cvičeniami alebo sa budú robiť spoločné nákupy.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:07

V noci a nadránom môže v niektorých častiach Slovenska mrznúť
Vo výške päť centimetrov nad povrchom môžu teploty klesnúť na mínus jeden až mínus štyri stupne Celzia, spresňuje Slovenský hydrometeorologický ústav

sk
dnes 18:49

A. DANKO: Mnohí naši členovia chcú vystúpiť z vlády
Zároveň zdôraznil, že je jeho povinnosťou poradiť sa so všetkými štruktúrami strany a konať tak, ako to cíti členská základňa.

sk
dnes 17:25

Analytik: Slovensko využívajú ako sprostredkovateľa voči krajinám V4
Podľa neho Česko a Slovensko sú ochotné podporiť spoločnú európsku politiku a ďalšie presuny kompetencií v niektorých oblastiach, čiže v tomto idú krajiny V4 opačnými smermi.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac