Slovensko

Chrípky je viac ako vlani, vyskytla sa aj nemocničná epidémia

TASR, 11. januára 2016 12:57, aktualizované 11. januára 15:55

Chorobnosť vzrástla najmä vo vekovej skupine nad 60 rokov.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Žilina/Bratislava 11. januára (TASR) – Posviatočný nástup ľudí do práce sa odrazil aj na vzostupe akútnych respiračných ochorení (ARO) a chrípkových a chrípke podobných ochorení (CHPO) v ostatných dvoch týždňoch. Podľa epidemiológov z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici v porovnaní so situáciou v rovnakom období vlaňajška je to takmer 82-percentné zvýšenie chorých na ARO a niekoľkonásobný nárast CHPO.

V 1. kalendárnom týždni tohto roka evidoval banskobystrický RÚVZ v absolútnych číslach 3117 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 1096 osôb na 100.000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli v 121 prípadoch, čo je chorobnosť 43 osôb na 100.000 obyvateľov. Najvyšší počet chorých na ARO je v okresoch Rimavská Sobota, Lučenec a Revúca. Na chrípku ochorelo najviac ľudí v okresoch Poltár, Rimavská Sobota a Lučenec.

Za okres Banská Bystrica epidemiológovia hlásia aj epidemický výskyt hnačkových ochorení u pacientov a personálu oddelenia dlhodobo chorých II. Internej kliniky SZU vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Od 4.1. do 7.1.2016 ochorelo spolu 15 osôb, a to osem pacientov a sedem pracovníkov oddelenia.

"U piatich chorých bol dokázaný Norwalk vírus, ostatné prípady vykážeme z epidemiologickej súvislosti. U troch pacientov sa jednalo o kombinovanú infekciu spôsobenú aj Clostridium difficile. Na oddelení boli nariadené mimoriadne protiepidemické opatrenia - zákaz návštev, dočasné prerušenie prijímania nových pacientov na hospitalizáciu, osobitné režimové opatrenia ako mimoriadna dezinfekcia, manipulácia s odpadom, či zvýšená osobná hygiena," konštatovala Monika Musilová z odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ.

Chorých pribudlo aj počas uplynulého týždňa


Chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) počas uplynulého týždňa pribudlo. Lekári nahlásili 36.094 prípadov. V porovnaní s minulým týždňom je to nárast o 9,9 percenta. TASR o tom informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Najviac chorých bolo v Trenčianskom kraji, najmenej v Trnavskom. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali lekári u detí do päť rokov. Ochorenie bolo komplikované u 796 ľudí, čo je 2,2 percenta zo všetkých ARO.

Chrípka a jej podobné ochorenia potrápili 2570 pacientov, čo predstavuje 7,1 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim číslom šlo o pokles chorobnosti o 11 percent. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali lekári v Prešovskom kraji, najnižšiu v Košickom. Najviac choré boli deti do päť rokov.

Čas chrípkovej sezóny prišiel s príchodom októbra, potrvá až do apríla. Za najúčinnejšiu formu prevencie proti chrípke sa podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ)SR považuje očkovanie. Najvhodnejším časom naň sú mesiace október a november.

Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, aj nad 40 stupňov.

Odborníci pri prvých príznakoch radia ostať doma a liečiť sa až do uzdravenia. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká. Odporúčané sú lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty.

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v Žilinskom kraji stúpla

Chorobnosť v skupine akútnych respiračných ochorení (ARO) stúpla v prvom kalendárnom týždni v Žilinskom kraji v porovnaní s prechádzajúcim týždňom o 4,5 percenta, čo predstavuje 1468,3 chorých na 100.000 obyvateľov. TASR o tom informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline.

Chorobnosť vzrástla najmä vo vekovej skupine nad 60 rokov (+56,6 percenta) a v okrese Kysucké nové Mesto (+109 percent). Najvyššia chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine do päť rokov (4610,2 chorých na 100.000 obyvateľov). "Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1,8 percenta chorých, najčastejšou komplikáciou bol zápal prínosových dutín," uviedla Košecká.

O chrípke a chrípke podobných ochoreniach zaevidoval RÚVZ v uplynulom týždni 536 hlásení, čo predstavuje chorobnosť 139,5 chorých na 100.000 obyvateľov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla chorobnosť o 1,26 percenta. Chorobnosť vzrástla najmä vo vekovej skupine od 20 do 59 rokov (+31,96 percenta) a v okrese Žilina (+51,7 percenta). Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola v skupine do päť rokov (592,69 na 100.000 obyvateľov), dodala Košecká.

Chorobnosť na chrípku v Nitrianskom kraji v prvý týždeň roka mierne klesla


Nárast počtu akútnych respiračných ochorení a mierny pokles chorobnosti na chrípku zaznamenal Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre počas uplynulého prvého kalendárneho týždňa v roku 2016. Celkovo bolo v prvých dňoch roka hlásených 6735 respiračných ochorení, čo oproti poslednému týždňu roka 2015 predstavuje nárast chorobnosti o 10,5 percenta. "Z toho na chrípku a bolo hlásených 572 ochorení, čo predstavuje pokles chorobnosti chrípky o 0,7 percenta," informoval RÚVZ v Nitre.

Najviac chorých bolo v skupine nula až päťročných detí. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 162 osôb. Z celkového počtu hlásených ochorení bolo 43,8 percenta zápalov prínosových dutín, 19,8 percenta zápalov pľúc a 36,4 percenta zápalov stredného ucha. Ochorenia hlásilo 70 percent praktických lekárov pre deti a dorast a 62 percent lekárov pre dospelých.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:02

Kotleba stiahol zmenu počtu poslancov z rokovania BBSK
Ako z dnešnej diskusie vyplynulo, poslanci nie sú proti zníženiu počtu mandátov, ale chcú čas na diskusiu. Nepáči sa im nátlak, tri mesiace pred voľbami do VÚC by sa pravidlá meniť nemali.

sk
dnes 15:46

Roma Spirit už deviatykrát ocení úsilie o zlepšenie života Rómov
Ocenenia Roma Spirit udeľujú od roku 2009. Doteraz bolo nominovaných 959 subjektov, ocenenie získalo 47 laureátov.

sk
dnes 15:20

Drucker: Oddlžovanie nemocníc by mohla vláda schváliť po prázdninách
To, že vláda o materiáli zatiaľ nerokovala, minister zdravotníctva SR ako svoje zlyhanie nevníma.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac