Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Slovensko

Minister Čislák stratil dôveru zdravotníkov, chcú hovoriť s premiérom

Na archívnej snímke minister zdravotníctva SR Viliam Čislák Foto: TASR - Martin Baumann

Do podateľne Úradu vlády SR mu dnes doručili list so žiadosťou o stretnutie.

Bratislava 12. augusta (TASR) - Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) stratil dôveru zdravotníkov, vyhlásila dnes v mene viacerých organizácií reprezentujúcich asi 60.000 pracovníkov v zdravotníctve šéfka sesterskej komory Iveta Lazorová. Nepáči sa im spôsob, akým chce Čislák upraviť ich mzdy. Hovoriť chcú preto s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD), do podateľne Úradu vlády SR mu dnes doručili list so žiadosťou o stretnutie.

"Očakávame, že sa s nami stretne a budeme mu môcť predostrieť naše argumenty, prečo nesúhlasíme s takto predloženým zákonom, a samozrejme, že očakávame ústretovosť vlády v tom, aby sa našli prostriedky aj na platy zdravotníckych pracovníkov," povedala Lazorová. Priestor na prípadné ďalšie rokovania so šéfom rezortu v tejto chvíli podľa svojich slov nevidí.



"Uvedená žiadosť bola doručená na Úrad vlády SR, s jej obsahom sa oboznámime a v súlade s pravidlami pre písomnosti tohto typu budeme žiadateľov informovať o ďalšom postupe," uviedli z Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.

Podľa Lazorovej je nepochopiteľné, že po dvoch rokoch stretnutí na ministerstve sa neakceptovali pripomienky zdravotníkov k riešeniu ich platovej otázky. Žiadajú, aby zákon upravujúci ich mzdy platil pre všetky zdravotnícke zariadenia a nielen pre štátne. Rovnako chcú zvýšenie koeficientov základných miezd a zohľadnenie praxe v plate. Právna norma má upraviť mzdy 24 zdravotníckych profesií ako farmaceut, sestra, zdravotnícky laborant či sanitár s výnimkou lekárov, avšak len v štátnych nemocniciach. Desiatok zariadení sa tak zmena nedotkne.

Zástupcovia zdravotníkov dlhodobo žiadajú zákon pre všetky zariadenia tak, ako je to v prípade lekárov. "Predložený návrh neprináša zásadnú zmenu a zamestnanci už nie sú ochotní akceptovať ďalší odklad riešenia tohto dlhodobo neriešeného problému," píšu v liste Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov, Slovenská komora fyzioterapeutov, Slovenská komora zdravotníckych záchranárov, Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb i Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek.



Ministerstvo zdravotníctva podľa svojho hovorcu Petra Bublu v súčasnosti vyhodnocuje pripomienky k návrhu zákonnej úpravy platov zdravotníkov. "Je preto predčasné sa v tejto chvíli vyjadrovať k nejakým záverom," reagoval. Potvrdil však predchádzajúce stanoviská rezortu, že ministerstvo vie mzdy zdravotníkov garantovať len v štátnych nemocniciach.

"Z minulosti je známe rozhodnutie Ústavného súdu, ako aj polročné obdobie, kedy zákon 62 platil aj v štátnych, aj v súkromných zariadeniach a boli sme svedkami javov ako delenie úväzkov sestier, kedy sa z nich robili aj administratívne pracovníčky. Preto tvrdíme, že mzdy vieme zadefinovať iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach, kde máme dosah," zhrnul Bubla.