Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina
< sekcia Slovensko

D. LIPŠIC: Reštrukturalizačný plán Váhostavu je v rozpore so zákonom

Daniel Lipšic Foto: TASR/Martin Baumann

Ak by sme boli v normálnej krajine, súd by podľa neho nikdy takýto reštrukturalizačný plán nepotvrdil.


Bratislava 22. apríla (TASR) - Zákon upravujúci reštrukturalizácie firiem nie je hlavným dôvodom súčasnej situácie malých veriteľov stavebnej spoločnosti Váhostav-SK. Myslí si to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Daniel Lipšic.

"Pretože reštrukturalizačný plán Váhostavu-SK je v rozpore s platným zákonom," zdôraznil dnes Lipšic v závere piateho rokovacieho dňa 49. schôdze parlamentu. Ak by sme boli v normálnej krajine, súd by podľa neho nikdy takýto reštrukturalizačný plán nepotvrdil. "Štatutárne orgány a vlastníci takejto firmy by už boli dávno stíhaní," povedal poslanec.

Hlavným problémom je podľa Lipšica aplikácia tohto zákona. Štát môže totiž podľa neho meniť zákony najlepšie, ako vie, nikdy nebudú dokonalé. "Vždy bude problém v aplikácii týchto zákonov," dodal.

Zároveň pripomenul, že súčasný zákon o reštrukturalizáciách firiem platí už približne desať rokov. Z tohto obdobia bola súčasná vládna strana Smer-SD pri moci sedem a pol roka. "Tvrdíte, že tento zákon je kľúčový problém, ale sedem a pol roka ste ho nechali v tejto podobe," kritizoval Lipšic.

Parlament totiž aktuálne diskutuje o návrhu novely Obchodného zákonníka, cez ktorú sa majú upraviť aj reštrukturalizácie vo firmách. Vláda pristupuje k takýmto zmenám v reakcii na aktuálne problémy malých veriteľov stavebnej firmy Váhostav-SK. Okrem iného navrhuje zaviesť do zákona možnosť odkupovania pohľadávok veriteľov cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB) do výšky 50 % ich hodnoty. Financovať to chce z bankového odvodu.

Zároveň majú dlhy spoločností ostať nepremlčané. To znamená, že sa po realizácii reštrukturalizačného plánu nevymažú. Veritelia by si ich tak mohli v budúcnosti vymáhať od firmy až do výšky 100 %. Súčasne sa má Váhostav-SK vzdať v prospech veriteľov 49 % svojich akcií a banky, ktoré sú veriteľmi tejto firmy, znížia mieru svojho uspokojenia zo 100 % na 85 %.

V diskusii o tomto bode programu budú poslanci pokračovať aj vo štvrtok 23. apríla. Do rozpravy sú písomne prihlásení ešte traja rečníci, následne sa budú môcť ďalší hlásiť ústne.