Slovensko

DANKO: Časy, keď Brusel hľadel na národné parlamenty zvrchu, sú preč

TASR, 30. decembra 2016 17:03

Predstava, že európske inštitúcie budú prijímať rozhodnutia zhora a na národných úrovniach sa budú len implementovať, bola podľa Danka ilúziou.

Na archívnej snímke predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 30. decembra (TASR) – Jedným z dôvodov, prečo Slovensko v rámci svojho predsedníctva v Rade Európskej únie organizovalo aj neformálny summit predsedov národných parlamentov, je ich rastúci význam pre budúcnosť Únie ako takej. „Je kríza z hľadiska fungovania aj z hľadiska vzťahov a vyústila do brexitu. Pretože nie sú identifikované oblasti, nastávajú hádky, v čom máme byť solidárni, v čom nie, ako riešiť migráciu a práve tá naša pozícia, pozícia národných parlamentov, je jedinečná,“ povedal v rozhovore pre TASR predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany Andrej Danko.

Predstava, že európske inštitúcie budú prijímať rozhodnutia zhora a na národných úrovniach sa budú len implementovať, bola podľa Danka ilúziou. „Národné parlamenty sa svojím spôsobom prebúdzajú oveľa viac a dávajú pomocnú ruku Európskemu parlamentu (EP), ktorý sa k nim v minulosti niekedy až povýšenecky, ignorantsky správal,“ povedal Danko. „Národné parlamenty prechádzajú voľbami intenzívnejšie, teda politici v národných parlamentoch musia oveľa viac vnímať nespokojnosť ľudí v bežnom živote a to sa týka napríklad aj otázky migrácie,“ povedal predseda NR SR, podľa ktorého majú europoslanci menší kontakt s realitou vo svojich štátoch.

Národné parlamenty si na tomto summite dali za úlohu oveľa intenzívnejšie prehlbovať komunikáciu s EP, približovať viac jeho politiku obyvateľstvu,“ povedal Danko. Pripomenul, že napríklad Národná rada Slovenskej republiky novelou rokovacieho poriadku umožnila vystúpiť v pléne a informovať o svojej práci aj europoslancom.

Výsledkom by malo byť, že tu nikto nepochybuje o suverenite národných parlamentov. Európska únia nie je zlúčením štátov. EÚ znamená zachovanie suverénnych štátov pri odovzdaní časti kompetencie,“ poznamenal Danko na margo summitu predsedov parlamentov.

Nikto z národov v Európe sa nevzdá svojej suverenity. Neviem si predstaviť, že Francúzi budú poslušne dvíhať ruku za niečo, o čom nebudú presvedčení, akokoľvek by to Únia diktovala,“ uviedol predseda NR SR. Na druhej strane, ak bude chcieť Únia zabrániť ďalším brexitom, podľa Danka bude časom možno musieť pristúpiť k revízii zmlúv EÚ. „Bojím sa, aby nenarastalo sebectvo národov, ktoré rozdelí nás všetkých,“ povedal s tým, že bratislavské summity mali za cieľ podporiť tendencie, ktoré by časom únii umožnili krízu prekonať. „V Európe prevláda strach. Strach potom vytvára hranice. Strach vytvára pud sebazáchovy, ľudia reagujú snahou uzavrieť sa, ukryť sa. Ak sa táto vlna v Európe nezastaví, tak pôjdeme pár rokov vo svojom vývoji dozadu. To by bola škoda,“ uzavrel Danko.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:15

Analytik: Ozdravný plán poisťovne VšZP môžu pocítiť aj pacienti
Ale nejaká forma ťarchy by mala spočinúť aj na pleciach väčšiny politikov, ktorí populisticky a nezodpovedne presadzujú zdrojmi nekryté zvyšovanie výdavkov v zdravotníctve, tvrdí Dušan Zachar.

sk
dnes 17:08

Salezián Titus Zeman bude novým slovenským blahoslaveným
Pápež František schválil dnes dekrét o mučeníctve slovenského saleziána Titusa Zemana, ktorý zomrel na následky mučenia a väzenia 8. januára 1969.

sk
dnes 17:07

Sedemtýždňový pôst pred Paschou sa začal aj v pravoslávnej cirkvi
Veriaci viac pristupujú k sviatostiam pokánia a prijímania, viac sa modlia a snažia sa zlepšovať svoje vzťahy s inými ľuďmi.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac