Slovensko

A. DANKO: Slovensko sa musí vrátiť k fungovaniu politických strán

TASR, 9. apríla 2016 9:10

Myslí si to predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ktorý síce neuznáva neštandardné strany, ale rešpektuje, že sú zvolené do parlamentu.

Predseda NR SR Andrej Danko Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 9. apríla (TASR) - Slovensko sa musí vrátiť k fungovania politických strán. Inak prídu také nesystémové strany, že nebude možné zostaviť vládu a riadiť štát. Myslí si to predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), ktorý síce neuznáva neštandardné strany, ale rešpektuje, že sú zvolené do parlamentu.

"Svojím vystupovaním som ukázal, že rešpektujem každý subjekt, zvolený do Národnej rady. V Národnej rade by sa mali už teraz presadzovať len legislatívne návrhy," povedal v rozhovore pre TASR Danko. Nepovedal, či bude hlasovať za návrhy ĽSNS, ktorú tiež považuje za nesystémovú. "Každý poslanec hlasuje podľa slobodnej vôle, svedomia, presvedčenia. Nie som veštec, neviem povedať, za aké návrhy budem hlasovať. Ešte neviem, aké budú prichádzať," poznamenal.

Danko volá po zmene zákona tak, aby sa vrátila súťaž štandardných politických strán. Práve tie sú podľa neho stabilita štátu. "Nesystémové strany nevedia riadiť štát," tvrdí. Napríklad hnutie OĽaNO, ktoré nemá štruktúry, môže byť podľa Danka opozičnou stranou, ale z hľadiska fungovania v stabilnej vláde je veľmi slabým prvkom. "Viete si predstaviť, že by 150 eg riadilo parlament? Že by bolo možné riadiť štát? Pojmy ako stranícka disciplína nie sú žarty," zdôraznil.

SNS je v koalícii so Smerom-SD, Mostom-Híd a #Sieťou, ktorej odchádzajú členovia a v parlamente nedokázala pre nízky počet poslancov zostaviť klub. Jej poslanci pôsobia ako nezaradení. Danko ju však nepovažuje za neštandardnú stranu. "Strana Sieť mala svoje štruktúry, má svoj počet poslancov, je to vždy politická strana, ktorá má svoje mechanizmy, procesy. Nie je to strana, v ktorej je zabetónovaný predseda," vysvetlil.

Prečítajte si aj:

7. apríla 2016 12:15

Andrej Danko a Karol Mitrík hovorli o užšej spolupráci NR SR a NKÚ
Mohol by dokonca vzniknúť kontrolný výbor, ktorý by rokoval o výsledkoch kontrol NKÚ na ministerstvách, v strategických štátnych aj verejných inštitúciách.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 6:10

Lajčák hovoril v New Yorku o výzvach spojených s klimatickými zmenami
Cieľom podujatia, ktoré organizuje predseda 71. VZ OSN Peter Thomson, je posilniť synergiu oboch vzájomne prepojených tém: klimatických zmien a udržateľného rozvoja.

sk
dnes 5:30

Jar v rozpuku: Polooblačné počasie budú sprevádzať príjemné teploty
Predpoveď počasia pre Slovensko na piatok 24. marca.

sk
včera 21:06

Platforma žien Slovenska: Stále je čo zlepšovať
Pozitívne vníma platforma napríklad prístup vlády SR k postupnému zvyšovaniu materského príspevku, alebo že sa zaviazala k navýšeniu rodičovského príspevku v tomto roku.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac