< sekcia Slovensko

Orbán sa ocenením bývalej slovenskej občianky vysmieva R. Ficovi

Bývalá učiteľka Ilona Tamásová z Rimavskej Soboty, ktorá prišla o slovenské občianstvo, prijíma bozk na ruku od podpredsedu maďarskej vlády Zsolta Semjéna v Budapešti 19. augusta 2014. Foto: TASR/MTI

Pre TASR to vyhlásil líder Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

Bratislava 20. augusta (TASR) - Maďarský premiér Viktor Orbán sa ocenením dôchodkyne, ktorá v dôsledku prijatia maďarského občianstva stratila slovenské, vysmieva predsedovi slovenskej vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD). Pre TASR to vyhlásil líder Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

"Slovenská národná strana chce opäť poukázať na nedoriešený problém ohľadom zoznamu slovenských občanov, ktorým bolo udelené maďarské občianstvo," konštatoval. Podľa slovenskej legislatívy totiž občan, ktorý dobrovoľne získa občianstvo iného štátu, stráca slovenské. Nie je však isté, že všetci slovenskí občania, ktorí získali na základe maďarských zákonov občianstvo nášho južného suseda, túto skutočnosť slovenským úradom oznámili.

"To, že vláda SR nepodnikla po niekoľkých výzvach žiadne kroky, aby takýto zoznam získala, považuje SNS za nebezpečné aj na pozadí súčasných udalostí na Ukrajine," dodal Danko.

Maďarský premiér Viktor Orbán odovzdal 19. augusta pri príležitosti štátneho sviatku maďarskej ústavy a kráľa sv. Štefana ocenenia Maďarom žijúcim v zahraničí, okrem iného aj 102-ročnej Ilone Tamásovej z Rimavskej Soboty. "Pani Tamásová prišla o slovenské občianstvo pred troma rokmi, keď získala občianstvo maďarské. Na rozdiel od iných oznámila slovenským úradom tento stav, takže o tom, že síce žije na Slovensku ale s maďarským občianstvom, vieme," pripomenul predseda SNS.

"Mnohí iní však neurobili tak ako táto najstaršia učiteľka na Slovensku a porušili tým zákon. O to hrozivejšie však je, že zrejme porušili zákon aj niektorí politici, keďže sa špekuluje o tom, že maďarské občianstvo majú, ale odmietajú to zverejniť," tvrdí Danko. "Hrozivé je tiež to, že zákon susedného štátu ovplyvňuje slovenskú legislatívu a vláda zatiaľ nepodnikla žiadne kroky smerom k Budapešti, aby maďarské zákony nezasahovali do našich záujmov," uviedol Danko.

SNS podľa neho už niekoľkokrát žiadala vládu, ako aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, aby od Budapešti vyžiadali zoznam osôb žijúcich mimo územia Maďarska, ktorí maďarské občianstvo získali na základe etnickej príslušnosti. "Môže totiž ísť o stovky ľudí žijúcich na slovenskom území. A keďže tieto osoby podľa slovenskej legislatívy neoznámili slovenským úradom nadobudnutie maďarského občianstva, môžu stále pôsobiť napríklad vo vysokých štátnych funkciách, v orgánoch štátnej správy a samosprávy, v polícii či tajných službách. To však, pochopiteľne, nie je v súlade so záujmami Slovenska," upozornil Danko.

"Len ako malý, ale významný príklad SNS uvádza výnimočnú situáciu, na ktorú myslí niekoľko zákonov a to je branná povinnosť v prípade výnimočného alebo vojnového stavu. Teoreticky by tak jedna osoba mohla dostať dva povolávacie rozkazy do armád dvoch rôznych štátov," pokračoval predseda SNS. "Zdá sa niekomu tento príklad prehnaný či absurdný? Pripomíname, že ešte pred niekoľkými mesiacmi by sme dnešnú situáciu na Ukrajine či referendum na Kryme považovali takisto za nepredstaviteľnú absurditu," uzatvoril Danko.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.