< sekcia Slovensko

Andrej Danko nechce byť vo Wikipédii vedený ako posledný predseda SNS

Andrej Danko Foto: TASR/Pavel Neubauer

Na margo disciplinárneho konania, ktoré aktuálne prebieha voči Jánovi Slotovi Danko poznamenal, že ide o internú stranícku záležitosť.

Bratislava 28. marca (TASR) - Finančná situácia v Slovenskej národnej strane (SNS)je stabilizovaná vďaka časti členov, ktorí dobrovoľne odviedli zvýšené členské príspevky. Po voľbách v roku 2012 sa však SNS ocitla v komplikovanej situácii a do budúcnosti pripravuje zásadné zmeny v narábaní so svojimi finančnými zdrojmi. "Nechcem byť vo Wikipédii vedený ako posledný predseda SNS," konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii predseda národniarov Andrej Danko.

"Môj cieľ je posunúť stranu úplne niekam inam. Je lepšie, keď existujú štandardné politické strany, ako keď sa v parlamente háda Matovič s Hlinom," vyhlásil predseda SNS.

Zároveň priznal, že strana spláca úver za predvolebnú kampaň, podľa informácií TASR získala pred voľbami v roku 2012 až 1,5 milióna eur. "Takmer vo výške 50 percent bol splatený z príjmov zo štátneho rozpočtu, zvyšná časť je rozložená na určité časové obdobie," povedal Danko s tým, že o riešení finančnej situácie rokuje aj so svojim predchodcom, aktuálne čestným predsedom strany Jánom Slotom. "S týmito platbami nám bývalý pán predseda nepomohol," konštatoval na margo splácania úveru Danko.

"Po 100 dňoch som vykonal inventúru a prešiel účty. Máme štandardne vedené účtovníctvo, všetky veci sú štandardne vyúčtované," odpovedal Danko na otázku, či vo financovaní strany zaregistroval porušenie zákona. Napriek tomu však nie je spokojný so spôsobom, akým strana so svojimi zdrojmi narábala. Do budúcnosti chce zvýšiť transparentosť narábania so zdrojmi a stanoviť percentá, koľko zo straníckych príjmov pôjde na kampane, koľko na chod strany a koľko sa bude investovať do kapitálu. V tejto súvislosti pripomenul, že SNS dodnes nevlastní ani budovu, v ktorej sídli.

Kauza so Slotom je podľa predsedu národniarov internou záležitosťou

Na margo disciplinárneho konania, ktoré aktuálne prebieha voči Jánovi Slotovi Danko poznamenal, že ide o internú stranícku záležitosť. "Jeho výstup musí byť najneskôr do jedného kalendárneho roka," povedal s tým, že túto otázku bude riešiť dvadsaťčlenné predsedníctvo strany a on bude o výsledkoch informovať až po ukončení konania. "Neberiem túto vec osobne," konštatoval. "Každý člen strany má isté práva a povinnosti. Určité veci musia byť vyšetrené, zistené a následne rozhodnuté," dodal Danko.

Ján Slota, archívne foto
Foto: TASR
Predsedníctvo Slovenskej národnej strany (SNS) odsúhlasilo začatie disciplinárneho konania voči bývalému predsedovi Jánovi Slotovi pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s majetkom strany, a tým "ohrozením jej existencie".

"Potvrdzujem túto informáciu, prebieha disciplinárne konanie a myslím si, že stoštyridsaťdvaročná strana by mala mať väčší majetok, ako dva počítače a dve autá," reagoval pre TASR predseda SNS Andrej Danko 25. marca.

Výsledkom "straníckeho súdu" môže byť podľa stanov pokarhanie, pozbavenie funkcie alebo vylúčenie zo strany. "Za hlasovalo 15 členov predsedníctva, proti bol jeden," uviedol zdroj TASR.

Predsedníctvo SNS už v zápisnici o uznesení z 10. januára 2013 vzalo na vedomie "informáciu o vážnej ekonomickej situácii SNS a úverovom vzťahu voči Privat banke". Kópiu zápisnice má TASR k dispozícii.

Súčasťou zápisnice je konštatovanie, že predsedníctvo berie na vedomie informáciu o skutočnosti, že úverový vzťah zabezpečí čestný predseda strany Ján Slota.

V zápisnici sa uvádza aj informácia, podľa ktorej strane poskytol pôžičku vo výške 31.000 eur jej súčasný predseda Andrej Danko. Tieto informácie však Danko dodnes nepotvrdil s odôvodnením, že ide o interné záležitosti strany.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.