< sekcia Slovensko

Riešenie projektu Cyklotrónového centra má byť známe do konca roka

Foto: TASR

V bratislavskej Karlovej Vsi stojí na polovicu rozostavaný pavilón Cyklotrónového centra. Stavebné práce na ňom sa zastavili v roku 2008.

Bratislava 6. júla (TASR) – Koncom roka by sa mali ministri dozvedieť konečný verdikt k projektu Cyklotrónového centra (CC) SR. Do 31. decembra má totiž minister školstva Juraj Draxler a predseda Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR Jozef Mihok predložiť na vládu správu o definitívnom riešení prijatom v predmetnom projekte.

Draxler sprevádzal začiatkom júna premiéra Roberta Fica na jeho pracovnej ceste v Moskve, počas ktorej sa rokovalo aj o Cyklotrónovom centre.

Slovensko požadovalo predĺženie skladovania technologických zariadení centra na pôde Spojeného ústavu jadrových výskumov v ruskom Dubne, ktoré bolo zabezpečené iba do konca júla. Rovnako nastolilo možnosť ponechať všetky doposiaľ skonštruované technologické súčasti CC SR aj s príslušenstvom v Dubne a chcelo získať pomoc pre hľadanie možnosti využitia tohto zariadenia v Rusku, prípadne v tretích krajinách.

Ruská strana oznámila, že experti z ministerstva obchodu a priemyslu navštívia ústav v Dubne a predložia návrhy na riešenie tohto problému. Zároveň ubezpečila, že v tejto súvislosti poskytne maximálnu pomoc. Podľa nich ide o síce unikátny, ale zastaraný projekt. Na rokovaniach potvrdili ruskí partneri pripravenosť rokovať o jeho ďalšom využívaní na svojom území, prípadne v tretích krajinách. Uvádza sa to v správe ministerstva školstva, ktorú predložilo do pripomienkového konania.

Technologické zariadenie CC SR sa bude v Dubne skladovať až do prijatia definitívneho riešenia projektu. Obe strany sa zhodli tiež na potrebe expertnej analýzy skutkového stavu a ďalšieho postupu. Za týmto účelom sa stretnú odborníci z oboch strán.

Ročné náklady na skladovanie a poistenie technologických zariadení v Dubne vychádzajú Slovensko na vyše 115.000 eur. Ďalšie výdavky musí vynaložiť na daň z nehnuteľnosti v Karlovej Vsi, ktoré predstavujú ročne 25.215 eur a 1693 eur ide na nájom skladových priestorov v Žabom majeri v Bratislave.

Prvotný návrh vybudovania laboratória vypracoval kolektív pracovníkov vyslaných z rôznych slovenských vedeckých inštitúcií. Vláda SR tento zámer schválila v roku 1996. V roku 1999 súhlasila s dobudovaním CC SR z deblokácie ruského dlhu voči Slovensku v celkovej výške 108 miliónov amerických dolárov, z toho 80 miliónov malo ísť na technológie a 28 miliónov na výstavbu objektov.

V novembri 2009 slovenský kabinet súhlasil s jeho dostavbou prostredníctvom spoločného slovensko-ruského podniku so strategickým partnerom z Ruskej federácie. Napriek mnohým rokovaniam však k vytvoreniu spoločného podniku nedošlo.

V bratislavskej Karlovej Vsi stojí na polovicu rozostavaný pavilón Cyklotrónového centra. Stavebné práce na ňom sa zastavili v roku 2008. Prevažná časť zariadení, ktoré mali byť v ňom umiestnené, sú v Dubne. Ďalšia časť je v Nemecku a časť na Žabom majeri v Bratislave.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.