Slovensko

Žiaci sa s témou sociálnych sietí stretávajú už na prvom stupni ZŠ

TASR, 2. apríla 2016 9:59

Informácie o bezpečnosti internetu berú deti najmä z projektov eSlovensko.

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 2. apríla (TASR) – S témou sociálnych sietí sa žiaci stretávajú už na základných školách. A to na predmete informatika na prvom aj druhom stupni. Okrem toho sa s touto témou môžu stretnúť aj v rámci vyučovacích predmetov slovenský jazyk a literatúra, občianska náuka, etická výchova a prierezovej témy mediálna výchova.

"Žiaci sa učia komunikovať pomocou nástrojov na interaktívnu a neinteraktívnu komunikáciu, porovnávať klady a zápory interaktívnej a neinteraktívnej komunikácie, voliť najvhodnejší nástroj na komunikáciu pre danú situáciu," priblížilo pre TASR ministerstvo školstva. Školáci sa taktiež učia dodržiavať pravidlá elektronickej komunikácie a netikety. Ide o súhrn všeobecných pravidiel slušného správania sa užívateľov na internete.

Ministerstvo dodáva, že žiaci sa s témou sociálnych sietí taktiež môžu stretnúť pri práci s textom zameraným na danú problematiku, ale aj pri slohových prác, či diskusiách. Ďalej taktiež na stredných školách.

Informácie o bezpečnosti internetu berú deti najmä z projektov eSlovensko

Kyberšikanovanie, nenávistné prejavy, závislosti či sexuálne zneužitie patrí medzi najväčšie úskalia internetu. Ohrozené sú najmä deti, a preto v tejto veci netreba podceňovať prevenciu, myslí si Miroslav Drobný z mimovládnej organizácie eSlovensko.

Občianske združenie stojí za projektmi ako ovce.sk, zodpovedne.sk, pomoc.sk, kybersikanovanie.sk či nehejtuj.sk. Téma o bezpečnosti internetu, ktorú sa na verejnosti snaží mimovládka šíriť, je podľa neho medzi deťmi populárna.

Poukázal pritom na prieskum Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie z roku 2012. Približne 73 percent slovenských detí uviedlo, že informácie o bezpečnom používaní internetu čerpajú práve z projektov eSlovensko.

Drobný si nespomína, že by bol na Slovensku medializovaný vážny prípad ohrozenia zdravia či dokonca smrť dieťaťa motivovaná nevhodným obsahom, nebezpečným kontaktom či nezodpovedným správaním na internete. Myslí si, že ide o výsledok dobrej prevencie. "V okolitých krajinách sú desiatky takýchto prípadov," upozornil.

Osvetu medzi deťmi eSlovensko dlhodobo šíri prostredníctvom detských knižiek, komiksov, odbornej literatúry či audiovizuálnej tvorby. Partnerom projektov eSlovensko je za ostatné roky ministerstvo školstva. Okrem odbornej podpory pomáha i pri distribúcii výstupov projektov do materských, základných a stredných škôl.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:48

Spoločným kandidátom pravicových strán na šéfa BSK je Martin Klus
Ako uviedla podpredsedníčka SaS Jana Kiššová, spojili sily pre BBSK a je to prvý kraj, kde dali dokopy takú širokú koalíciu. Je viac ako pravdepodobné, že podobné vzniknú aj v iných krajoch.

sk
dnes 17:13

Sociálna analýza SR preskúma aj nedôveru k demokratickým inštitúciám
Pôjde o interdisciplinárnu aktivitu, ktorá bude kombinovať prístupy známe zo sociológie, experimentálnej psychológie, ale napríklad i filozofie jazyka či antropológie, priblížil Draxler.

sk
dnes 16:52

Vláda vzala na vedomie rozdelenie Univerzitnej nemocnice Bratislava
Ministerstvo zdravotníctva si od toho sľubuje vyššiu efektivitu a lepšie hospodárenie.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac