< sekcia Slovensko

Detskú univerzitu Komenského otvoril prednáškou Peter Pellegrini

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini. Foto: TASR/Michal Svítok

Deti, ktoré na prednáškach nemôžu byť osobne, majú možnosť absolvovať letné vzdelávanie prostredníctvom DUK online.

Bratislava 1. júla (TASR) – Slávnostnou imatrikuláciou v Aule Univerzity Komenského v Bratislave dnes odštartoval 13. ročník Detskej Univerzity Komenského (DUK) za prítomnosti rektora UK Karola Mičietu, riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru, ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraja Draxlera a ďalších hostí. Minister školstva mimoriadne pozitívne zhodnotil tento projekt, ktorý "podporuje u žiakov kritické myslenie a schopnosť vnímať svet v súvislostiach". Draxler ďalej v príhovore povedal, že DUK iniciuje záujem detí o vyššie vzdelanie a "vytvára priestor pre experiment, diskusiu, pre konfrontáciu názorov, ale aj podmienky na to, ako si vyskúšať niektoré praktické činnosti pri objavovaní magičnosti tohto sveta".

Počas ceremónie zaznela hymna DUK a malí študenti dostali svoje prvé univerzitné indexy. S úvodnou prednáškou pred nich predstúpil predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini. "Mám pred tým celkom veľký rešpekt aj trému," priznal šéf slovenského parlamentu, ktorý detským poslucháčom pripravil prednášku na tému Prečo je predseda NR SR druhý muž v štáte? "Budem sa im snažiť vysvetliť, aké je rozdelenie moci, čo je prezident, parlament, akú úlohu má vláda atď. Dúfam, že sa mi to podarí a že im to vysvetlím takou formou, aby to pochopili a aby si z toho aj niečo odniesli." Na adresu DUK, ktorú Pellegrini navštívil už minulý rok ako minister školstva, pre TASR uviedol: "Som veľmi milo prekvapený, že tie deti krátko po tom, ako skončia školský rok, sú ochotné ísť znovu do školy. Nesmierne sa tomu teším, lebo to dokazuje, že je generácia mladých ľudí, ktorí majú snahu sa niečo nové naučiť."

Počas dvoch letných mesiacov bude mať 345 prihlásených účastníkov DUK možnosť absolvovať aj zvyšných osem prednášok. Cieľom prednášajúcich je opäť predstaviť široké spektrum tém prístupnou formou. Deťom bude prednášať aj riaditeľ Činohry SND Roman Polák, ktorý sa ich pokúsi zaujať témou Prečo je divadlo iné ako film a televízia? Profesor Martin Hof z Masarykovej univerzity v Brne im vysvetlí, prečo slnko mení farbu. Vzdelávanie malých nadšencov vyvrcholí 26. augusta poslednou prednáškou Lucie Krškovej na tému Prečo krava bučí a kohút kikiríka? a následnou slávnostnou promóciou.

Prednáškový cyklus dopĺňajú sprievodné podujatia a workshopy. Medzi ne patria napríklad tvorivé dielne a exkurzie v Slovenskej národnej galérii, Slovenskom národnom múzeu, v Slovenskej filharmónii či návšteva priestorov Armády SR v Nitre a Kuchyni. V programe nechýba kariérny a hip-hopový workshop či obľúbená Hodina otázok a odpovedí v NR SR. Novinkou je workshop kreatívneho využitia papiera.

Detská Univerzita Komenského je určená pre deti vo veku od 9 do 14 rokov. Vznikla v roku 2003 z iniciatívy riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru. Počas uplynulých ročníkov ju absolvovalo viac ako 4000 študentov. Deti, ktoré na prednáškach nemôžu byť osobne, majú možnosť absolvovať letné vzdelávanie prostredníctvom DUK online.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.