< sekcia Slovensko

Výška dotácie pre kultúru národnostných menšín sa nezmení

Z multižánrového festivalu Cigánsky Bašavel, ktorý sa už piatykrát konal v areáli hradu Červený Kameň pri obci Častá 29. augusta 2013. Foto: TASR/Martin Baumann

Pre Úrad vlády sa v rozpočte na budúci rok navrhujú celkové výdavky vo výške 22.793.294 eur, čo je približne o 225.000 eur, necelé jedno percento viac ako v rozpočte na rok 2014.

Bratislava 20. augusta (TASR) – Výška finančných prostriedkov v dotačnom programe Kultúra národnostných menšín na rok 2015 by mala ostať v rovnakej výške ako v tomto roku. Úrad vlády (ÚV) SR, pod ktorým pôsobí Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny, to uviedol po zverejnení návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015.

Pre Úrad vlády sa v rozpočte na budúci rok navrhujú celkové výdavky vo výške 22.793.294 eur, čo je približne o 225.000 eur, necelé jedno percento viac ako v rozpočte na rok 2014. "Navýšenie sumy spôsobil najmä presun pôsobnosti v oblasti štátnozamestnaneckých vzťahov a právnych vzťahov pri výkone práce vo verejnom záujme - vznikol Odbor štátnej a verejnej služby, ako aj presun kompetencií sekcie Centrálny koordinačný orgán spolu s ľudskými zdrojmi na Úrad vlády SR, " uviedol v tejto súvislosti tlačový odbor ÚV SR.

"Pre kultúrne projekty národnostných menších bude v roku 2015 alokovaných podobne ako v tomto roku 3.829.250 eur," informoval tlačový odbor ÚV. Dodal, že úrad bude ihneď, ako sa situácia vo verejných financiách konsoliduje, žiadať Ministerstvo financií SR, aby rozpočtovým opatrením sumu určenú na podporu najmä kultúrnych aktivít národnostných menšín zvýšilo.

V rámci tohtoročných dotácií, poskytol k dnešnému dňu ÚV z dotačného programu granty na 963 projektov, ktorým finančnú podporu schválili odborné komisie. Úrad tak už na účty žiadateľov rozposlal 2.700.500 eur, čo je viac ako dve tretiny alokovanej sumy v rámci I. výzvy dotačného programu. Tlačový odbor ÚV SR pripomenul, že ďalšie zmluvy sú v procese predbežnej finančnej kontroly, vyplatenie ďalších grantov sa očakáva preto v najbližšom období. "Úrad vlády takisto čaká ešte na desiatky zmlúv, ktoré žiadatelia o dotácie ešte nedoručili," uviedol tlačový odbor.

Pripomenul tiež, že do utorka(19. 8.) mohli žiadatelia predkladať žiadosti o dotácie v rámci druhej výzvy. Dotácie sú v tomto prípade určené pre národnostné menšiny, ktoré nevyčerpali svoj pridelený disponibilný objem finančných prostriedkov v rámci I. výzvy. Pre českú menšinu zostalo alokovaných 64.780 eur, pre maďarskú 108.753 eur, moravská menšina má alokovaných 7758 eur a rómska 53.309 eur. O 6000 eur bolo možné požiadať v rámci multikultúrnych a interetnických aktivít.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.