< sekcia Slovensko

T. Drucker: SR sa ohľadne EMA spolieha na hlasy V4 a ďalších spojencov

Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker. Foto: TASR/Michal Svítok

Ministri z členských krajín budú najskôr hlasovať o sídle pre EMA a potom rozhodnú o novom pôsobisku pre EBA. Novinári a verejnosť sa nedozvedia, kto koho podporil, známe bude iba meno víťaza.

Brusel 20. novembra (TASR) - V súboji o získanie sídla Európskej agentúry pre lieky (EMA) sa Slovensko v prvom kole hlasovania spolieha na hlasy krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ale aj Chorvátska, Malty a ďalších spojencov. Neskôr pri hlasovaní o sídle Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) dá SR maximum troch hlasov pre Českú republiku. Uviedol to minister zdravotníctva Tomáš Drucker po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli, ktorá v pondelok rozhodne o nových sídlach agentúr EÚ nachádzajúcich sa v Londýne.

"Bol by to veľký stimul predovšetkým v oblasti vedy, vzdelávania a výskumu a vôbec pre vzdelanostnú ekonomiku," zhodnotil minister prípadné víťazstvo v súboji o sídlo EMA.

Ministri z členských krajín budú najskôr hlasovať o sídle pre EMA a potom rozhodnú o novom pôsobisku pre EBA. Novinári a verejnosť sa nedozvedia, kto koho v ktorom kole podporil, známe bude iba konečné meno víťaza.

SR podľa Druckera urobila všetko pre to, aby uspela v súboji o EMA. Slovensko podľa neho predložilo jednu z najlepších ponúk, čo vo svojom hodnotení ocenila aj Európska komisia. S odkazom na politické rozhodnutie, ktoré pri hlasovaní najviac zaváži, Drucker zopakoval, že aspoň jedna z dvoch londýnskych agentúr by mala smerovať do nových členských krajín a prioritne do takej, ktorá zatiaľ žiadnu agentúru nemá, čo je aj prípad Slovenska.

"Vopred hovorím, že keby to nedostalo Slovensko, vnímal by som to ako neúspech a sklamanie," priznal Drucker. Zároveň poďakoval všetkým tým, ktorí vyvinuli maximálne úsilie, aby Slovensko túto agentúru dostalo. V rámci kampane za získanie sídla EMA sa podľa neho podarilo významne spropagovať našu krajinu.

Už pred zasadnutím a hlasovaním ministrov prichádzali správy, že spomedzi 19 kandidátov súboj o EMA vzdala Malta, Chorvátsko a Írsko. Drucker v tejto súvislosti zopakoval, že SR so všetkými krajinami EÚ bilaterálne rokovala o rôznych typoch podpory. Vyjadril pritom nádej, že tie, ktoré sa vzdali kandidatúry, svojimi hlasmi podporia Slovensko.

"My sme ani raz v našej kampani neútočili na žiadneho z našich súperov," upozornil Drucker. Podľa jeho slov existujú dohody, na základe ktorých pri hlasovaní o EBA dáme maximálny trojbodový počet hlasov Českej republike. Tá nám zase dá tri body v prvom kole pre EMA, kde máme bilaterálne dohody o podpore aj od ostatných krajín V4. Dohody existujú aj s Chorvátskom a SR získala prísľub aj od Malty. Ďalšie krajiny nás podľa Druckera podporia v prvom kole hlasovania a niektoré aj v druhom kole, ak k nemu dôjde.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.