< sekcia Slovensko

D.Švecová: Najvyššie súdy SR a ČR spolupracujú príkladne

Na archívnej snímke predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová. Foto: TASR Pavol Zachar

Podľa predsedníčky NS SR Švecovej je budúcnosť najvyšších súdov postavená na dôvere občanov voči nim.

Bratislava 7. novembra (TASR) - Spolupráca slovenského a českého Najvyššieho súdu (NS) je príkladná a členovia jednotlivých kolégií sa pravidelne stretávajú. Počas konferencie pri príležitosti stého výročia založenia Najvyššieho súdu ČSR sa na tom zhodli predsedníčka NS SR Daniela Švecová, predseda NS ČR Pavel Šámal a minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd).

"Doteraz platí aj pre Najvyššie súdy SR a ČR, že spolupracujú tak, ako mierumilovne a pokojne sa rozdelilo Československo," uviedla Švecová.

Oba súdy spolupracujú v rámci všetkých svojich kolégií a pravidelne sa stretávajú. Napríklad stretnutie členov trestnoprávneho kolégia oboch krajín sa uskutočnilo približne pred mesiacom v Luhačoviciach.

"Konferencia je zaujímavá v tom, že dokumentuje nadštandardné pracovné vzťahy medzi NS SR a NS ČR, ktoré chceme ďalej upevňovať. Naša konferencia je medzinárodná, zúčastňujú sa jej zástupcovia z viacerých štátov vrátane USA," dodal Šámal.

Podľa Švecovej je budúcnosť najvyšších súdov postavená na dôvere občanov voči nim. V súčasnosti je preto prvoradou úlohou NS SR chrániť práva a slobody, ktoré občanom zaručuje ústava a celý právny poriadok. „Dĺžka súdneho konania je z hľadiska vierohodnosti justície v očiach verejnosti veľmi dôležitá. Platí, že neskoro poskytnutá spravodlivosť je spravodlivosť odmietnutá. Mojou absolútnou prioritou je teda skrátenie dĺžky súdnych konaní," konštatovala Švecová s tým, že ide o jeden z krokov, vďaka ktorým dôvera v súdnictvo postupne môže rásť.

Slávnostnú časť konferencie otvorili v pondelok 5. novembra v Brne. Súčasťou konferencie v Českej republike a následne na Slovensku sú jednotlivé prednáškové bloky, ktoré reflektujú predovšetkým na historické zhodnotenie úlohy najvyšších súdov na území Slovenska a Českej republiky, či na výzvy justície v modernej dobe so zameraním sa na nezávislosť súdnictva v kontexte národnej a medzinárodnej politiky.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.