Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Slovensko

KONGRES: Dvojjazyčné tabule sú porušením zákona a suverenity štátu

Na archívnej snímke minister doprav Árpád Érsek Foto: TASR - Michal Svítok

Za paradox považuje Kongres slovenskej inteligencie fakt, že nariadenie o dvojjazyčnosti prichádza v období blížiaceho sa 25. výročia vyhlásenia samostatného Slovenska.

Bratislava 8. februára (TASR) - Nariadenie ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd) zaviesť dvojjazyčné tabule na železničných staniciach na tzv. menšinových územiach vníma Kongres slovenskej inteligencie (KSI) ako hrubé porušenie zákona, ale i štátnej suverenity SR. KSI to uviedol vo vyhlásení pre médiá.

Poukazuje v tejto súvislosti na to, že nariadenie sleduje snahy iba jednej z národnostných menšín - maďarskej. "Žiadna iná menšina podobné (nad)práva nežiadala a nežiada," zdôraznil KSI. Vidí v tom ďalší krok vyčleniť priestor južného Slovenska zo zvrchovanosti SR. "Je to jeden z posledných krokov, ktoré maďarská politika potrebuje na ovládnutie svojho záujmového teritória," vyhlásil KSI.

Za trpký paradox považuje Kongres fakt, že nariadenie o dvojjazyčnosti prichádza v období blížiaceho sa 25. výročia vyhlásenia samostatného Slovenska. Vyzval zároveň vládu i parlament, aby prijatiu tohto nariadenia zabránili.

Ministerstvo dopravy pod vedením Érseka rozhodlo o tom, že Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) označia 55 železničných staníc na Slovensku dvojjazyčnými názvami. Podľa rezortu dopravy sa týmto krokom napĺňa schválené programové vyhlásenie vlády, ktoré s ním počíta. Zmeny sa budú týkať len železničných staníc, nie železničných zastávok.

Podľa hovorkyne rezortu Karolíny Duckej sa opatrenie dotkne staníc v obciach, v ktorých sa k národnostnej menšine hlási najmenej 20 percent obyvateľov. "Týkať sa to bude všetkých jazykov národnostných menšín," avizovala. Jedna železničná stanica tak dostane názov aj v rusínskom jazyku.

Ministerstvo podľa Duckej zavedenie dvojjazyčných tabúľ vníma ako pozitívny krok v podpore spolunažívania obyvateľov na národnostne zmiešaných územiach Slovenska, tiež ako službu pre lepšie vzájomné dorozumievanie sa či orientáciu cestujúcich.