Slovensko

Eduard Kukan je na čele volebnej pozorovateľskej misie EÚ v Ugande

TASR, 15. januára 2016 16:30

Podľa Kukana stoja Uganďania zoči-voči rozhodujúcim momentom v histórii svojej krajiny.

Eduard Kukan Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš
Brusel 15. januára (TASR) - Slovenský europoslanec Eduard Kukan dnes oznámil, že začína svoje pôsobenie v hlavnom meste Ugandy ako hlavný predstaviteľ pozorovateľskej misie EÚ počas nadchádzajúcich volieb v tejto krajine. Únia na pozvanie ugandskej vlády vysiela svojich zástupcov na monitorovanie prezidentských, parlamentných a miestnych volieb, ktoré sú naplánované na 18. februára.

Podobné pozorovateľské misie v Ugande prebehli aj v rokoch 2006 a 2011. Najnovšie monitorovanie EÚ označuje za vyjadrenie svojho trvalého záväzku podporovať dôveryhodné, transparentné a inkluzívne voľby v tejto východoafrickej krajine.

Kukan sa stal hlavným predstaviteľom volebnej pozorovateľskej misie v Ugande, do ktorej sa zapojí viac ako 120 pozorovateľov zo všetkých členských štátov EÚ a z Nórska. Do tejto funkcie ho vymenovala v decembri 2015 šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

"Uganda sa pripravuje na svoje tretie všeobecné voľby. Verím, že nadchádzajúce voľby budú transparentné a pokojné a budú ďalej upevňovať demokraciu. Som presvedčená, že pod vedením šéfa pozorovateľskej misie Eduarda Kukana bude volebná pozorovateľská misia EÚ dôležitým príspevkom k priebehu tohto volebného procesu," uviedla v tejto súvislosti Mogheriniová.

Samotný Kukan odkázal, že pozorovateľská misia EÚ "je pripravená poskytnúť nezávislé a nestranné posúdenie volieb". "Pozorne budeme sledovať všetky fázy volieb vrátane kampane a budeme transparentne spolupracovať so všetkými zúčastnenými stranami," povedal.

Podľa Kukana stoja Uganďania zoči-voči rozhodujúcim momentom v histórii svojej krajiny. Priznal, že k členom pozorovateľskej misie sa dostali správy o možnom násilí počas volieb, ako aj obavy o dodržanie rovnoprávnosti kandidátov v prístupe k médiám a tiež o presnosť voličských zoznamov.

"Od môjho príchodu do Kampaly som sa stretol so širokou škálou partnerov vrátane volebnej komisie, s ktorými sme diskutovali o dôležitosti transparentnosti a zapojenia sa občanov do volebného procesu,"
informoval Kukan z hlavného mesta Ugandy.

V priebehu tohto týždňa bolo do miest po celej Ugande nasadených 30 dlhodobých pozorovateľov, ktorí sa stretávajú so všetkými zainteresovanými stranami vrátane predstaviteľov vlády a volebných úradníkov, kandidátov a zástupcov politických strán, ako aj s členmi občianskej spoločnosti, voličmi a médiami. Ďalších okolo 80 krátkodobých pozorovateľov sa deň pred voľbami pripojí k tejto misii, aby dohliadali na hlasovanie a sčítavanie hlasov.

Cieľom misie EÚ je vykonať komplexnú analýzu volebného procesu na základe dlhodobého sledovania. Analýza sa bude zaoberať právnym rámcom, prácou organizátorov volieb, úlohou štátnych orgánov a občianskej spoločnosti, aktivitami počas kampane, financovaním kampane, správaním médií, hlasovaním a sčítaním hlasov, spracúvaním sťažností a odvolaní ako aj samotným vyhlásením výsledkov.

Europoslanec Kukan po voľbách na tlačovej konferencii odprezentuje predbežné vyhlásenie pozorovateľskej misie.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:32

Kiska: SR musí pochopiť, že zdieľanie skúseností je podmienkou úspechu
Investovanie do inovácií, do prepojenia základného výskumu, aplikovaného výskumu, sú veci, do ktorých sa musíme pustiť a ísť po nich, zdôraznil slovenský prezident.

sk
včera 19:38

Evidencia papagájov žako a jašterov gekón podlieha novým pravidlám
Jedným z nich je i nezameniteľné označovanie exemplárov. Pri žakovi je to označenie nesnímateľným krúžkom umiestneným na nohe alebo mikročipom, pri gekónovi mikročipom alebo iným vhodným označením.

sk
včera 19:04

Kaliňák: Slovensko uvíta v EÚ čo najrýchlejšie zavedenie systému ETIAS
Podľa slovenského ministra vnútra Európsky systém pre cestovné informácie a povolenia umožní dopredu filtrovať osoby s "rizikovým potenciálom" a vytvoriť širokú databázu.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac