< sekcia Slovensko

Ekvádor vyšle na Slovensko ministerky, aby riešili údajný únos dieťaťa

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Dievča žilo v Ekvádore a na Slovensko prišlo navštíviť svojho otca. Rodina z otcovej strany mu však znemožnila návrat k matke.

Quito 17. mája (TASR) - Ekvádorský parlament v stredu jednomyseľne schválil rezolúciu, ktorou vyzval ministerku zahraničných vecí, ministerku spravodlivosti a ombudsmanku, aby vycestovali na Slovensko a "čo najrýchlejšie konali" vo veci údajného neoprávneného zadržiavania ekvádorského dievčaťa jeho slovenským otcom. Informoval o tom ekvádorský denník El Telégrafo.

Ekvádorské médiá označujú Mariellu Reu Fajardovú ako "zúfalú matku", ktorá podstúpila zdĺhavé súdne konania, aby získala naspäť svoju deväťročnú dcéru Izabelu, ktorú na Slovensku niekoľko mesiacov zadržiava jej otec.

Dievča podľa spravodajského portálu NTN24.com žilo v Ekvádore a na Slovensko prišlo navštíviť svojho otca. Rodina z otcovej strany mu však znemožnila návrat k matke.

Fajardová následne "zanechala všetko vo svojej vlasti" a odišla do Bratislavy, aby bojovala podľa vlastných slov proti "spiacej justícii". V rukách má dve rozhodnutia slovenských súdov vo svoj prospech, avšak otec dcéru údajne odmieta pustiť k matke. "Zakázal mi s ňou akýkoľvek kontakt," povedala Fajardová pre televíziu NTN24.

"Všetky súdne dokumenty sú v môj prospech. Je frustrujúce vidieť, že občan nerešpektuje zákony a nič sa nedeje," posťažovala sa.

Televízia NTN24 vo svojom rannom spravodajskom programe vo štvrtok odvysielala zábery Fajadrovej s fotografiou svojej dcéry a titulkami v slovenčine: "Slovensko, prosím, vráť mi dcéru."

Podpredsedníčka ekvádorského parlamentu a autorka rezolúcie Viviana Bonillová pre NTN24 vyhlásila, že "už tu nejde iba o potrebu tlaku niektorých úradov, ale musí prísť národný a medzinárodný tlak". Zároveň sa posťažovala na "politickú moc" rodiny otca dieťaťa, ktorá má údajne vplyv na nekonanie slovenských úradov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.