Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Slovensko

ANALYTICI: Proti čiernym skládkam pomôže osveta aj tresty

Odpad zo zbúraných chatrčí. Foto: TASR/Milan Kapusta

Najväčšie množstvo nelegálneho odpadu sa podľa Inštitútu environmentálnej politiky, ktorý patrí pod Ministerstvo životného prostredia SR, nachádza v Bratislavskom kraji.

Bratislava 11. októbra (TASR) - V boji s čiernymi skládkami by podľa analytikov mohlo pomôcť vzdelávanie, dôsledné trestanie previnilcov a opatrenia na celkové zníženie produkcie odpadu. Na Slovensku sú tisíce nelegálnych skládok. Najväčšie množstvo nelegálneho odpadu sa podľa Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), ktorý patrí pod Ministerstvo životného prostredia SR, nachádza v Bratislavskom kraji.

Na jedného občana tam pripadalo v priemere približne 1,5 litra čierneho odpadu. "Na úrovni okresov patrí prvenstvo Sencu s viac ako dvoma litrami odpadu na hlavu. Výrazne najmenej nelegálneho odpadu sa nachádza v Prešovskom kraji," píše v komentári inštitút. Podľa údajov z aplikácie TrashOut vyše polovicu nelegálneho odpadu tvorí domáci a stavebný odpad. IEP tak predpokladá, že za ich zakladanie sú poväčšine zodpovední občania.

Viac odpadu produkujú bohatší a vzdelanejší Slováci, rovnako viac ho vyhadzujú aj na nelegálne skládky. "Napriek potenciálne dostatočným príjmom na legálne zneškodnenie odpadu je výsledkom vyššia miera nelegálneho skládkovania. Vyššie vzdelanie a dodatočné prostriedky na legálne zneškodnenia odpadu teda nezaručujú dostatočné environmentálne povedomie," poukázal IEP. Na zníženie miery nelegálneho skládkovania má byť preto nevyhnutné znížiť aj celkovú produkciu odpadov.

Dôsledné uplatňovanie pokút za ich tvorbu

K zníženiu počtu nelegálnych skládok by podľa inštitútu pomohlo aj dôsledné uplatňovanie pokút za ich tvorbu. "Prvým krokom v boji s nelegálnymi skládkami by preto nemalo byť riešenie následkov, ale predchádzať ich vzniku dôsledným trestaním previnilcov, potenciálne zvýšením pokút či verejným pranierovaním," píše inštitút. Nový zákon o odpadoch platný od roku 2016 zvýšil pokuty a posilnil kompetencie polície. "K zlepšeniu situácie je však kľúčová otázka vymožiteľnosti," pripomenul v komentári IEP.

Analýza tiež ukázala, že lepšia dostupnosť oficiálnych skládok znižuje množstvo nelegálneho odpadu. "Nelegálne skládky sú v priemere o 5,6 km bližšie k obciam ako tie legálne. To predražuje možnosť zbaviť sa odpadu legálnou cestou. Model potvrdzuje, že tento samotný fakt zvyšuje objem nelegálneho odpadu," konštatuje IEP.

Zníženiu tvorby odpadov a zlepšeniu jeho spracovania by podľa inštitútu mohla napomôcť osveta, iniciatívy a regulačné opatrenia. "Štát by mal venovať väčšiu pozornosť environmentálnemu vzdelávaniu na školách, informačným kampaniam o rizikách nelegálneho skládkovania či vzdelávacím aktivitám tretieho sektora," odporúča Inštitút environmentálnej politiky.