Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Kým opozícia cíti v reforme ESO koncentráciu moci, Smer-SD efektivitu

Na snímke vpravo minister vnútra SR Robert Kaliňák a vľavo premiér SR Robert Fico Foto: TASR/Martin Baumann

Druhá etapa reformy ESO znamená zánik 248 úradov miestnej štátnej správy a následný vznik 72 okresných úradov.

Bratislava 11. júna (TASR) - Koncentrácia moci v rukách ministra vnútra na jednej strane, efektivita a priblíženie sa štátnej správy k občanom na strane druhej. Takéto sú pohľady opozície a vládneho Smeru-SD na druhú etapu reformy ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa) z dielne rezortu vnútra, ktorú dnes hlasmi poslancov Smeru-SD odobril Ústavnoprávny výbor NR SR.

"Mám problém s koncentráciou moci pod kuratelou ministerstva vnútra. Jedna vec je šetrenie a tieto zámery podporujeme, ale koncentrácia ekonomických funkcií, verejného obstarávania a úradov pod jednu strechu nevyžaduje aj koncentráciu riadenia pod kuratelou ministerstva," upozornila členka výboru Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).

Anton Martvoň (Smer-SD) však vníma ESO ako efektívnu reformu, ktorá umožní občanovi na jednom mieste vybaviť všetko. "Štát by mal ísť občanovi v ústrety. Táto reforma prichádza veľmi vhod. Nedá sa hovoriť o koncentrácii moci, skôr ide o efektívnu reformu, ktorú víta odborná verejnosť," vysvetlil.

Obviňovanie z koncentrácie moci zo strany SDKÚ-DS považuje Martvoň za nevhodné. "Bola to vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), ktorá zrušila Úrad pre štátnu službu, kde mali fungovať nezávislí odborníci a bol zárukou nezávislého výkonu štátnej správy. Potom si ministerstvá prijímali a prijímajú až doteraz politických nominantov," povedal.

Zánik 248 úradov a vznik 72


Ilustračné foto
Foto: TASR/Michal Svítok
Žitňanská je však presvedčená, že šetriť, koncentrovať verejné obstarávanie, efektívnejšie obstarávať, dať úrady pod jednu strechu a vytvoriť jednotné kontaktné miesta sa dá aj bez toho, aby sa jednotlivé riadiace súčasti podriaďovali jednej osobe, ktorá je pod kuratelou rezortu vnútra. "Preto je to koncentrovanie moci. Čas preverí vašu rétoriku a argumentáciu," odkázala Martvoňovi.

Druhá etapa reformy ESO znamená zánik 248 úradov miestnej štátnej správy a následný vznik 72 okresných úradov. Ministerstvo vnútra označilo za hlavný cieľ tejto druhej etapy procesu integrácie vytvorenie jednotnej a prehľadnej štruktúry miestnych orgánov štátnej správy sústredením pôsobností vybraných orgánov špecializovanej miestnej štátnej správy do jedného štátneho úradu na miestnej úrovni.

Ak návrh definitívne na júnovej schôdzi schváli aj parlament, na jeseň sa zrušia obvodné úrady životného prostredia, obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodné lesné úrady, obvodné pozemkové úrady a správy katastra. Ich pôsobnosť sa presunie na integrovaný miestny orgán štátnej správy s novým názvom okresný úrad. V Bratislave a v Košiciach bude po jednom okresnom úrade. Celkový odhad úspor tejto reformy minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) vyčíslil na takmer 700 miliónov eur.

Prvá fáza reformy ESO znamenala zánik 64 špecializovaných krajských úradov, ktorých pôsobnosť a kompetencie sa presunuli od januára 2013 na iné štátne inštitúcie. Zrušené boli krajské úrady životného prostredia, krajské úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie či krajské pozemkové, lesné a katastrálne úrady.