Slovensko

Europoslanci za SR chcú požiadať Pašku, aby mohli vystupovať v NR SR

TASR, 6. júla 2014 14:48

Povedala to dnes europoslankyňa Monika Flašíková Beňová v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Pavol Paška. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 6. júla (TASR) – Slovenskí europoslanci pripravujú list pre predsedu Národnej rady (NR) SR Pavla Pašku, v ktorom ho požiadajú, aby im umožnil vystupovať v parlamente. Povedala to dnes europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD, S&D) v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

"Všetci trinásti poslanci za Slovensko sme pripravili list, neviem či ho nakoniec aj všetci trinásti podpíšu, aby sme požiadali predsedu Národnej rady SR, aby umožnil poslancom Európskeho parlamentu (EP) za Slovenskú republiku vystúpiť v nejakých časových intervaloch v pléne NR SR," povedala Flašíková Beňová. Túto tému podľa nej otvoril poslanec EP Richard Sulík (SaS, ALDE) a dodala, že v NR SR by tak vznikol priestor, kde by europoslanci mohli informovať o svojej činnosti.

Tiež uviedla, že slovenskí europoslanci by sa chceli zúčastňovať zasadnutí Výboru NR SR pre európske záležitosti, ako aj zasadnutí ďalších výborov národného parlamentu. "Tam, kde sa možno práve bude viesť diskusia o nejakej téme, ktorá sa zároveň bude preberať v Európskom parlamente," spresnila europoslankyňa. List podľa nej zatiaľ Paškovi neposlali, pretože europoslanci ho ešte pripomienkujú. Pripravený by mohol byť v pondelok (7.7.).

"Treba povedať veľmi úprimne, že právne poslanci Národnej rady SR boli najmenej aktívni, čo sa týkalo pripomienkovania európskej legislatívy," uviedla Flašíková Beňová. Sulík si myslí, že keby europoslanci mohli vystupovať v NR SR, zvýšilo by to aj aktivitu poslancov národného parlamentu vo vzťahu k európskej legislatíve.

Europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO, ECR) pripomenul, že poslanec NR SR Jozef Viskupič z OĽaNO takýto návrh do parlamentu predložil, no neuspel s ním. "My nemôžeme prísť do sály, my môže prísť na balkón. Slovenský europoslanec nikdy nemal povinnosť aspoň raz za rok predniesť správu o svojej činnosti," povedal. Zároveň poznamenal, že Výbor NR SR pre európske záležitosti zasadá v dňoch, keď sú europoslanci v Štrasburgu.

Diskutujúci sa dotkli aj témy ochrany slovenských záujmov v Európskom parlamente. Podľa poslankyne EP Anny Záborskej (KDH, EPP) môžu slovenskí europoslanci chrániť záujmy Slovenska najmä na pôde výborov europarlamentu. Dodala, že aj keď 13 poslancov v 751-člennom pléne málokedy môže zvrátiť nejaké rozhodnutie, vo výboroch je podľa nej mnoho príležitostí chrániť záujmy Slovenskej republiky.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:55

R. Fico pošle na UEFA protestný list
Premiér je rozčarovaný zo spôsobu, akým bol slovenský národný tím do 21 rokov vyradený z európskeho futbalového šampionátu v Poľsku.

sk
dnes 15:56

REGISTRÁCIA: Progresívne Slovensko má zatiaľ niekoľko tisíc podpisov
Na registráciu na ministerstve vnútra je potrebných aspoň 10.000.

sk
dnes 13:57

R. Rybníček sa rozhoduje, ako ďalej so zakladaním strany TOSKA
Tvrdí, že všetko ide zatiaľ podľa plánu. Hovorí o vytváraní tímu ľudí aj o príprave dvoch programov.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac