Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Slovensko

Európska sieť súdnych rád prijala Bratislavský manifest

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Valné zhromaždenie Európskych siete súdnych rád sa konalo prvýkrát v histórii na Slovensku.

Bratislava 7. júna (TASR) – Bratislavský manifest je dokument, ktorý vzišiel z Valného zhromaždenia Európskej siete súdnych rád (ENCJ). Jeho troma hlavnými odkazmi sú právny štát, zlepšovanie finančných podmienok sudcov a presadzovanie európskej súdnej kultúry, založenej na zdieľaných hodnotách. Na tlačovej konferencii o tom informoval prezident Európskej siete súdnych rád Kees Sterk.

Prvým odkazom, ktorý Sterk označil za najdôležitejší, je udržiavanie a obnovovanie právneho štátu v Európskej únii (EÚ). Dodal, že na základe prieskumu medzi všetkými sudcami v Európskej únii sa sudcovia necítia byť rešpektovaní ostatnými zložkami štátnej moci. „Preto ENCJ vyzýva na európsky dialóg medzi štátnymi mocami, čo má byť nástroj efektívnej obrany súdnictva voči ostatným štátnym mociam,“ povedal Sterk.

Presadzovanie prístupu k spravodlivosti a k spravodlivým a nestranným súdom je druhým hlavným odkazom bratislavského manifestu. Sterk tvrdí, že podľa prieskumu „sudcovia cítia nedostatok dostupných prostriedkov v súdnictve, čo ovplyvňuje ich nezávislosť“. Vzhľadom na to žiada ENCJ od európskych inštitúcií a najmä od Európskej komisie, „aby podporovala ďalšie investície členských štátov do súdnictva“.

Tretím odkazom bratislavského manifestu je podľa Sterka presadzovanie spoločnej európskej súdnej kultúry. Vzájomná interakcia medzi súdnymi systémami v Európe je podľa neho kľúčová, aby sa identifikovali spoločné znaky a rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi. To potom povedie k definovaniu týchto hodnôt, čo po aplikácii do praxe bude zvyšovať dôveru v súdnictvo. „Preto ENCJ očakáva od Európskej komisie, aby podporovala a presadzovala európsku súdnu kultúru a vzájomné zdieľanie informácií“, dodal.

Valné zhromaždenie Európskych siete súdnych rád sa konalo prvýkrát v histórii na Slovensku. Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková na tlačovej konferencii informovala, že na zhromaždení sa zúčastnili zástupcovia 27 členských krajín Európskej únie, ale aj prezident poradnej rady sudcov, zástupcovia medzinárodnej akademickej obce a vedeckých inštitúcii.