Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Slovensko

Obľuba EÚ vzrastá, mnohí občania však majú pocit, že ich hlas nepočuť

Sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom Foto: TASR/AP

Hlavné politické strany sa obávajú, že v eurovoľbách, ktoré sa uskutočnia v dňoch 22.-25. mája, dosiahnu významné zisky euroskeptici.

Brusel 13. mája (TASR) - Európska únia sa teší rastu svojej popularity v troch svojich najväčších členských krajinách. Vyplýva to z prieskumu zverejneného dva týždne pred voľbami do Európskeho parlamentu, kde podľa očakávania voliči vyjadria svoje sklamanie z únie, napísala dnes agentúra DPA.

Prieskum Pewovho výskumného centra sa uskutočnil v dňoch 17. marca až 9. apríla v Británii, Francúzsku, Nemecku, Grécku, Taliansku, Poľsku a Španielsku a zahrnul 7022 respondentov. Aj keď väčšina opýtaných mala pocit, že ich hlas nie je v Bruseli počuť, percento tých, ktorí sú jej zástancami, vzrástlo zo 46 v roku 2013 na 52 percent v roku 2014, zistil prieskum. Najväčšie zlepšenie - o 13 percent - zaznamenal vo Francúzsku.

Hlavné politické strany sa obávajú, že v eurovoľbách, ktoré sa uskutočnia v dňoch 22.-25. mája, dosiahnu významné zisky euroskeptici.

"Kríza eura, ktorá sa začala v roku 2008, uštedrila ťažkú ranu imidžu EÚ. V rokoch 2007 až 2013 klesla obľuba EÚ v Španielsku o 34 percent, vo Francúzsku o 21 percent a v Taliansku o 20 percent," informoval prieskum. Mnohí Európania zastávajú však naďalej idealistickú víziu EÚ. Na otázku, či EÚ podporuje mier, odpovedalo kladne 64 až 84 percent opýtaných, napísala DPA.

Súčasne však väčšina respondentov v siedmich členských krajinách vyjadrila nespokojnosť z osobných skúseností s EÚ. Väčšina opýtaných sa domnievala, že ich hlas v Bruseli nezaváži - tento názor zastáva 81 percent talianskych a 80 percent gréckych respondentov.

Väčšina v krajinách zahrnutých v prieskume považuje EÚ za príliš dotieravú, a - s výnimkou Nemcov a Poliakov - aj za neefektívnu.

Aj ekonomické témy priniesli zmiešané odpovede, píše DPA.

Nedôvera v inštitúcie


Taliani sú podľa prieskumu Pewovho výskumného centra rozdelení v otázke, či by ich krajina mala zostať členom eurozóny, zatiaľ čo Gréci sú veľmi skeptickí voči mnohým stránkam európskeho projektu.

Napriek tomu si euro udržalo pevnú podporu respondentov, a to najmä v Nemecku, Grécku, Španielsku a Francúzsku.

Hlavné inštitúcie EÚ - Európsky parlament (EP), Európska komisia (EK) a Európska centrálna banka (ECB) si u verejnosti nevedú príliš dobre, ukázal prieskum. Najväčšej dôveryhodnosti, vyše 50-percentnej, sa tešia v Poľsku. Naopak najmenej dôveryhodné sa zdajú byť Grékom, iba 30 percent z nich verí EP a EK a iba každý šiesty ECB.

Separátny prieskum Eurobarometru, ktorý bol zverejnený v pondelok a zahrnul všetkých 28 členských krajín, naznačil, že 34 percent Európanov vidí EÚ pozitívne a 26 percent negatívne.