Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Slovensko

F. Rázga: Na GP vyvesili plagát s kauzou Ježiša Krista

Petíciu Za lepšie Slovensko podpísali europoslanec Peter Šťastný, poslanci Peter Osuský a Lucia Nicholsonová, starostka bratislavského Starého Mesta Tatiana Rosová, ale aj herec Štefan Skrúcaný.

Bratislava 12. júna (TASR) - Na dvere Generálnej prokuratúry (GP) nalepil službukonajúci príslušník justičnej stráže 4. mája plagátik, ktorý požadoval "dôkladné prešetrenie ukrižovania Ježiša Krista".

Aktivisti Occupy GP, ktorí v tom čase protestovali pred budovou Generálnej prokuratúry, to považujú za pokus zosmiešniť ich akciu a zároveň za necitlivé zneužitie náboženského námetu. Na tlačovej konferencii to dnes vyhlásil spoluorganizátor akcie Filip Rázga.

"Keďže tento trápny akt pobúril širokú verejnosť, rozhodli sme sa požiadať Generálnu prokuratúru o jasné stanovisko v tejto veci. Žiaľ, do dnešného dňa nereagovali," vyhlásil Rázga. Dodal, že plagátik už na druhý deň na dverách GP nebol, majú ho však zachytený na fotografii.

GP SR podľa aktivistov nepostupuje v súlade so zákonom a nerobí všetko preto, aby boli medializované kauzy ako Gorila riadne vyšetrené. Z tohto dôvodu už druhý mesiac protestujú pred budovou GP a zbierajú podpisy pod petíciu, ktorá požaduje zavedenie protikorupčných opatrení, ale napríklad aj zrušenie 50-percentného kvóra pri usporiadaní referenda.

"Hneď v prvý deň akcie Occupy GP Generálna prokuratúra SR vydala stanovisko, v ktorom vyjadrila rešpekt voči právu na štrajk, ale zároveň organizátorov upozornila, že pri príprave protestu, pri ktorom oslovujú občanov, či už priamo na ulici alebo cez médiá, je potrebné disponovať správnymi informáciami, požiadavky adresovať kompetentným a nezavádzať tak širokú verejnosť," reagovala na dnešné slová organizátorov akcie hovorkyňa GP Vladimíra Gedrová. Generálna prokuratúra podľa nej považuje aktivitu organizátorov za politickú a ako apolitický orgán sa k nej viac vyjadrovať nebude. Pripomenula, že Úrad špeciálnej prokuratúry sa ku kauze Gorila niekoľko ráz vyjadroval a informuje o nej aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik tak, ako mu to umožňuje zákon.

"Hoci je náš protest prioritne orientovaný na potrestanie vinníkov za kauzy minulé, pridružili sme k nemu ďalšiu akciu zameranú na prevenciu, a to petíciu Za lepšie Slovensko. Podpisy pod túto petíciu, v ktorej žiadame po prvé zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov, po druhé zavedenie protikorupčných opatrení a po tretie sfunkčnenie referenda, zbierame už tri mesiace na rôznych miestach Slovenska," uviedol Andrej Lúčny z občianskeho združenia Priama demokracia.

Dodal, že cieľom aktivistov je presadiť, aby na vypísanie referenda stačilo 150.000 podpisov, aby neexistovalo žiadne kvórum pre platnosť jeho výsledkov a aby existovala povinnosť Národnej rady (NR) SR realizovať v praxi výsledok referenda. Lúčny odmietol, že by aktivisti podporovali stranícku agendu SaS a Obyčajných ľudí. "Hoci šírenie našich myšlienok radi vidíme, nehodláme podporovať žiadnu politickú stranu ako takú," dodal Lúčny.

"Od 1. mája sme sa rozhodli pre akciu Occupy GP. Sme asi dvadsiati aktivisti. Vyzbierali sme zatiaľ asi 24.000 podpisov," doplnila Lúčneho Agnieszka Torebková. Dodala, že okolo protestujúcich denne prejde približne 6000 ľudí, ktorým rozdávajú materiály. Aktivisti podľa nej protestujú aj proti skutočnosti, že do dnešného dňa nebol do funkcie vymenovaný novozvolený generálny prokurátor Jozef Čentéš, a proti neriešeniu hromadného trestného oznámenia na policajný zásah voči demonštrantom pred NR SR z 9. marca.

Petíciu Za lepšie Slovensko dodnes podpísalo viacero ústavných činiteľov, europoslanec Peter Šťastný (SDKÚ-DS), poslanci Peter Osuský a Lucia Nicholsonová (obaja z SaS), starostka bratislavského Starého Mesta Tatiana Rosová (SDKÚ-DS), ale aj herec Štefan Skrúcaný.

Rázga dodal, že 7. mája aktivistom pred budovu GP anonym doručil materiál z Prezídia Policajného zboru, podľa ktorého viaceré kauzy brzdí nečinnosť špeciálneho prokurátora.

Akcia Occupy GP bude pokračovať do konca júna. Potom jej organizátori zvažujú možnosť obrátiť sa so svojimi podnetmi na medzinárodné inštitúcie.