Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

FICO: Nárast podpory extrémizmu je dôsledkom toho, že ľudia chcú zmenu

Na snímke premiér SR Robert Fico. Foto: TASR - Martin Baumann

Pre mňa je nepochopiteľné, že v dedine, ktorá bola vyvraždená nacistami, má človek, ktorý sa do určitej miery k nacizmu hlási, 17 % podporu. Tam si treba postaviť otázku, kto zlyhal, pýta sa premiér.

Bratislava 8. marca (TASR) – Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) si myslí, že nárast podpory extrémizmu je dôsledkom toho, že ľudia chcú zmenu. Reagoval tak dnes na zasadnutí Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti na otázku podpredsedu výboru Martina Klusa (SaS), prečo podľa neho extrémizmus neustále vzrastá.

"Pre mňa je nepochopiteľné, že v dedine, ktorá bola vyvraždená nacistami, má človek, ktorý sa do určitej miery k nacizmu hlási, 17-percentnú podporu. Tam si treba postaviť otázku, kto zlyhal. Pravdepodobne sme zlyhali aj my," konštatoval premiér. "Ľudia chcú jednoducho zmenu," dodal.

"Veľakrát som počul voličov, že idem voliť, nech je sranda. Ak má niekto takýto prístup, že voľme nech je sranda, tak tá môže byť pomerne veľká," uviedol premiér.



Podľa neho na Slovensku štandardné politické strany významne zlyhávajú. Pričom sa obrátil na členov výboru s kritikou, že nikoho z nich nevidel, že by chodil medzi ľudí a organizoval politický život. "A to je veľká chyba," konštatoval Fico.

Štandardné politické strany by podľa jeho slov mali hľadať rétoricky aj obsahovo odpovede na otázky, z dôvodu ktorých je extrémizmus problémom. "Po druhé. Ja som už starý politický somár. Dvadsaťpäť rokov robím politiku, tak sa vás chcem spýtať, páni, ako tu sedíte, kto z vás absolvoval toľko podujatí ako ja? Jednoducho to nerobíte," vyzval členov výboru, pričom si myslí, že by mali chodiť medzi ľudí, komunikovať s nimi a ponúkať im inú víziu.

Taktiež by im podľa neho mali viac vysvetľovať históriu. Extrémizmus bude podľa premiéra na Slovensku vždy v určitej podobe. Stále však verí, že iba na okraji záujmu spoločnosti.

"Aj keď pôjdete sto- alebo päťstokrát medzi ľudí, tak jeden náš človek Bašternák, jeden skutok, ktorý sa nestal, je niečo, čo zmaže 500 mítingov. Jednoducho to, čo sa deje, a ako ľudia uvažujú, je odpoveďou na status quo, a nie na počet mítingov politikov. Toľko na margo, prečo rastie extrémizmus," oponoval mu člen výboru Peter Osuský (SaS).