Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

R. Fico: Post prezidenta nie je slabšou funkciou ako post premiéra

Predseda vlády Robert Fico oznámil svoju oficiálnu kandidatúru na post prezidenta SR. Foto: TASR/Michal Svítok

Robert Fico verejne oznámil svoju kandidatúru v stredu 18. decembra. Ešte predtým ju odobrilo predsedníctvo Smeru-SD.

Bratislava 19. decembra (TASR) – Prezidentský post nie je podľa kandidáta Smeru-SD Roberta Fica slabšou funkciou ako post premiéra. Uviedol to v rozhovore pre TASR. Myslí si však, že ho môže vykonávať len politicky vyzretý človek a nie elév, ktorý by získaval skúsenosti pri jej výkone.

V prípade svojho víťazstva v budúcoročných prezidentských voľbách chce do tejto funkcie vniesť viac exekutívnych prvkov. "Boli by to aktivity, ktoré sa podobajú tým, ktoré robím ako predseda vlády," ozrejmil, pričom nevylúčil, že by napríklad oslovoval poslancov parlamentu alebo vládu, či by si neosvojili nejaký legislatívny návrh, ktorý by považoval za správny.

Zastupovanie Slovenska na európskych summitoch však podľa neho bude naďalej na premiérovi. "Zahraničná aktivita ústavných činiteľov je pomerne významne rozdelená. To asi zostane aj v budúcnosti. Pokiaľ by ale vláda mala záujem, keby som bol prezidentom, aby som využil skúsenosti a osobné známosti s mnohými premiérmi, tak by som to určite veľmi rád urobil," deklaroval.

Fico verejne oznámil svoju kandidatúru v stredu 18. decembra. Ešte predtým ju odobrilo predsedníctvo Smeru-SD. V strane okrem neho mali ešte jednu alternatívu. Meno prezradiť nechcel. "Netreba sa k tomu vracať, lebo predsedníctvo jednomyseľne potvrdilo moju kandidatúru," podotkol.

Na otázku, prečo sa pre tento krok rozhodli až tento týždeň, reagoval, že strana nemala dôvod prijímať unáhlené rozhodnutia len preto, že sú verejne známi ďalší kandidáti.

Dodal, že Smer-SD je toho názoru, že význam tohto postu bude do budúcnosti narastať. "Bude to práve prezident s jeho právomocami, ktorý bude môcť veľmi pozitívne vplývať na komunikáciu medzi predsedom parlamentu, premiérom a ním," uviedol s tým, že najvyšší ústavný činiteľ môže intenzívnejšie vstúpiť do sociálneho dialógu či aktívne pomôcť vláde v zahraničnopolitickej agende.

"Ten, kto bude zvolený v budúcoročných voľbách, musí počítať len s tými právomocami, ktoré mu umožňuje Ústava SR," upozornil, pričom je presvedčený o tom, že na Slovensku nikdy nevznikne dohoda na zmene ústavy a posilnení právomocí hlavy štátu.

Ako podotkol, táto funkcia nie je o právomociach, ale o tom, do akej miery sa daný človek ukáže v ťažkých situáciách ako skutočný politický líder, ako ten, ktorý vie organizovať stretnutia, zmierňovať napätie a konflikty. "Toto bude jeho veľmi významná úloha a z tohto dôvodu bude aj veľmi aktívnym hráčom na politickej scéne," pripomenul.