< sekcia Slovensko

R. FICO: SR si od zbližovania EÚ s Ukrajinou sľubuje konkrétne výhody

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico. Foto: TASR - Martin Baumann

Premiér SR tiež zdôraznil, že Slovenská republika nevníma Rusko ako nepriateľa.

Brusel 24. novembra (TASR) - Slovensko si od zbližovania medzi EÚ a krajinami Východného partnerstva sľubuje aj konkrétne výhody, hlavne v pohraničných oblastiach s Ukrajinou. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico po skončení piatkového summitu lídrov EÚ s predstaviteľmi šiestich krajín Východného partnerstva v Bruseli. Zdôraznil tiež, že Slovenská republika nevníma Rusko ako nepriateľa.

Britská premiérka Theresa Mayová na úvod summitu pred novinármi uviedla, že Británia bude aj po odchode z EÚ úzko zviazaná s bezpečnosťou Európy. Bude v nej pritom pozorne vníma existenciu "nepriateľských režimov", ako je napríklad Rusko, ktoré sa snaží nabúrať kolektívny bezpečnostný systém Európanov, povedala Mayová.

Fico v tejto súvislosti pripomenul, že vo svetovej politike je vždy potrebný nejaký nepriateľ a dodal, že on nikdy Rusko nepovažoval že nepriateľa a ani to nikdy neurobí. "Ako predseda vlády mám záujem o priateľské vzťahy s touto krajinou," spresnil aj s odkazom na strategické partnerstvo SR a Ruska pri dodávkach plynu a ropy.

Premiér zdôraznil, že napríklad konflikt na Ukrajine ináč vníma EÚ a ináč Ruská federácia; v prípade anektovaného Krymu už pritom Únia zaujala jasný postoj.

Fico mal v rámci bruselského summitu aj bilaterálne stretnutie s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom, s ktorým diskutoval aj o sankciách EÚ voči Rusku. Tie budú predmetom diskusií lídrov EÚ na počas decembrového summitu. Fico zopakoval svoj postoj, že sankcie nič neriešia a neprinášajú; pripomenul pritom nejednotu členských krajín Únie, keď niektoré chcú sankcie predložiť a iné prehodnotiť. Podčiarkol však, že Slovensko nebude v tejto otázke rozbíjať jednotu EÚ.

Na otázku, ako vníma otváranie spolupráce medzi EÚ a Kyjevom, čo je zakotvené aj v záveroch summitu a v spoločnej deklarácii lídrov, premiér pripomenul, že Ukrajina je náš najväčší sused. Vzájomná úroveň vzťahov však podľa neho nie je taká, ako by sme si želali, či už pri hospodárskej spolupráci alebo aj v iných oblastiach.

Fico ocenil možnosti, ktoré pre Ukrajincov otvára bezvízový styk s EÚ. Slovensko podľa neho čelí nedostatku pracovných síl, čo bola téma, o ktorej hovoril aj s Porošenkom.

"Každé z týchto opatrení bude spájať Ukrajinu s EÚ a my sme prví na rade," skonštatoval. Podľa neho je význam Ukrajiny pre nás dôležitý nielen z hľadiska prepravy plynu, ropy a železnej rudy ale aj železničného prepojenia, kde prichádza vhod širokorozchodná železnica končiaca na našom území. "Ak sa bude EÚ ďalej otvárať Ukrajine, toto všetko nám bude pomáhať," uviedol v závere.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.