Slovensko

R. Fico: Vyšehradská štvorka na mimoriadnom summite opäť zabrala

TASR, 8. marca 2016 7:32

Lídri európskej dvadsaťosmičky sa na poslednú chvíľu dostali k novému návrhu, ktorý predložil turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico. Foto: TASR - Henrich Mišovič
Brusel/Bratislava 8. marca (TASR) – Na pondelkovom mimoriadnom summite EÚ-Turecko opäť zabrala Vyšehradská štvorka (V4). "Pokiaľ by nebol jej koordinovaný postup, tak sa prijmú rozhodnutia v príkrom rozpore s našimi záujmami," vyhlásil po rokovaní slovenský premiér Robert Fico.

Lídri európskej dvadsaťosmičky sa na poslednú chvíľu dostali k novému návrhu, ktorý predložil turecký premiér Ahmet Davutoglu. Návrh síce v nedeľu večer odobrili Nemecko aj Holandsko ako predsednícka krajina EÚ, avšak ostatné štáty ani predseda Európskej rady Donald Tusk s ním neboli dopredu oboznámení. Spôsobilo to prerušenie rokovaní a niekoľkohodinové predĺženie summitu. V utorok po polnoci sa prijalo iba vyhlásenie, v ktorom sú zakomponované princípy budúcej dohody medzi Bruselom a Ankarou.

Podľa Fica takýto postup zvyšné krajiny principiálne odmietli. "Nie je možné, aby sme dostali papier, kde lietajú miliardy ako kačice na trhu a kde sú popísané veci, ktoré sme videli prvýkrát v živote," opísal situáciu. Definitívne rozhodnutie o dohode tak padne na budúcotýždňovom na summite Európskej rady.Na jej základe by Grécko zo svojich ostrovov stiahlo všetkých migrantov do vnútrozemia. Ako poznamenal Fico, od toho okamihu každý migrant, ktorý sa na ne dostane cez turecko-grécke hranice, sa automaticky vráti späť do Turecka. Za to ale chce, aby si EÚ recipročne zobrala Sýrčanov nachádzajúcich sa v utečeneckých táboroch na území Turecka v pomere jedna k jednej. Cieľom je zastaviť obchodovanie s ľuďmi.

V4 presadila, že tento počet nepôjde nad rámec už predtým schválenej schémy na relokáciu 160.000 ľudí. Slovenska sa to tak podľa Fica nedotkne, pretože s týmto mechanizmom nesúhlasilo a podalo proti tomu žalobu, podobne ako Maďarsko.

Turecko požaduje tiež skoršie zavedenie vízovej liberalizácie. Pôvodne to malo byť v októbri až novembri, teraz navrhuje júnový termín. Rovnako chce navýšenie európskeho trojmiliardového príspevku dohodnutého vlani v novembri o ďalšie tri miliardy. "Dali jasne najavo, že to nie je koniec," upozornil Fico. Pre Slovensko to zatiaľ znamená príspevok vo výške 13 miliónov eur.

Z predmetnej sumy však zatiaľ nedostalo Turecko ani cent. Peniaze má použiť výlučne na projekty, ktoré zlepšia životné podmienky sýrskych utečencov v táboroch. Tých je v Turecku okolo 2,9 milióna. Pripravený má už projekt za 110 miliónov eur zameraný na vzdelávaciu infraštruktúru pre sýrske deti.

K požiadavkám Ankary patrí aj otvorenie nových prístupových kapitol s EÚ, z ktorých sú mnohé zmrazené.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 18:33

Diagnózu cukrovka si ročne vypočujú tisíce ľudí
Na Slovensku ročne pribudnú tisíce diabetikov, vlani to bolo takmer 22.000. Takmer v každej rodine na Slovensku dnes žije aspoň jeden, diabetológovia majú v starostlivosti asi 345. 000 pacientov.

sk
včera 16:37

Vchod do budovy Ústavného súdu SR niekto v noci poškodil
V noci z piatka (2.12.) na sobotu (3.12.) došlo k narušeniu objektu ústavného súdu v Košiciach, bol pritom poškodený vchod z Hlavnej ulice číslo 110.

sk
včera 16:25

Do Kostola sv. Kríža priviezli relikvie Klimenta Slovenského
Vo vnútri kostola sa následne konal slávnostný sprievod s relikviami a prítomní si vypočuli základné informácie o svätom Klimentovi Slovenskom.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac