Slovensko

J. Figeľ: Problémy v zdravotníctve treba riešiť, a nie odkladať

TASR, 4. februára 2016 15:01

Problém zdravotníctva vidí predseda KDH v korupcii, problém v školstve v poddimenzovaní zdrojov.

Na snímke predseda KDH Ján Figeľ Foto: TASR/Martin Baumann
Prešov 4. februára (TASR) – Výkony v prešovskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana sú odchodom vyše 300 zdravotných sestier nižšie o 15 percent. Došlo tu aj k redukcii lôžok na niektorých oddeleniach. Naštrbili sa personálne aj medziľudské vzťahy. Konštatoval to dnes po návšteve prešovskej nemocnice predseda KDH Ján Figeľ. Spolu s expertom kresťanských demokratov pre zdravotníctvo Marianom Faktorom navštívili oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde mali možnosť nahliadnuť aj k ležiacim pacientom.

„Je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Práve táto nemocnica spolu s ďalšími sa dostala najviac do centra záujmu a odtiaľto odišlo k 1. februáru najviac zdravotných sestier. Nás tento stav zdravotníctva celkovo mrzí, pretože sestry sa dožadovali toho, čo im bolo pred štyrmi rokmi sľúbené, uzákonené a následne nenapĺňané,“ povedal Figeľ.

Pre kresťanských demokratov je dôležité, aby pacient nebol na okraji záujmu a nestal sa obeťou tohto stavu. Cieľom dnešnej návštevy v prešovskej nemocnici bolo zistenie stavu, čo využijú na prípravu ďalších rokovaní.

Figeľ je presvedčený, že situáciu v zdravotníctve je potrebné riešiť neodkladne. „My sme pre tento cieľ zvolali aj mimoriadne rokovanie zdravotníckeho výboru, ktorého zámerom je vykonať hlbší poslanecký prieskum v nemocniciach v Prešove, v Žiline a v Trnave. Spájame túto tému aj s celospoločenským stavom a s tým, čo má za úlohu parlament. Preto sme začali rokovať aj o zvolaní mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorý by sa mal venovať stavu školstva aj stavu zdravotníctva. Nikdy nie je neskoro,“ uviedol Figeľ. Podľa jeho vyjadrenia nie je to len o financovaní, ale aj o zmene podmienok v obidvoch oblastiach. Problém zdravotníctva vidí v korupcii, problém v školstve v poddimenzovaní zdrojov.

Predseda KDH pripomenul, že ich strana bola v minulosti v rezorte zdravotníctva nosným subjektom. V tom čase tiež riešili ťažkú situáciu, keď lekári odišli od pacientov. „Napriek tomu, že Radičovej vláda už nemala plné ústavné postavenie a právomoci, dokázali sme situáciu zvládnuť tak, aby nedošlo k ohrozeniu žiadneho života. Sme presvedčení, že ten prístup konštruktívnej stálej pozornosti, dialógu a hľadania riešenia je potrebný aj dnes,“ skonštatoval Figeľ. Vyhrotenie situácie v zdravotníctve vzniklo preto, lebo roky sa niektoré témy neriešili na centrálnej úrovni. Kresťanskí demokrati sa ich snažili otvárať v parlamente. „Vždy je čas na riešenie zlého stavu za predpokladu dobrej vôle. Kto chce, hľadá spôsoby na riešenie, kto nie, hľadá dôvody,“ povedal Figeľ.

Pripomenul, že so sestrami vstúpili do dialógu už vlani pred Vianocami s ponukou na riešenie, ktoré bude v súlade s ústavou a bude garantovať medziročný nárast miezd dohodou všetkých zainteresovaných strán v rámci rezortu zdravotníctva. Tento prístup považujú za rozumný a konštruktívny. Netreba ho odkladať.

Prečítajte si aj:

4. februára 2016 14:17

SDKÚ-DS: Zdravotníci z okresných nemocníc problém v Žiline nevyriešia
Zdravotná starostlivosť v špičkových nemocniciach a špičkových oddeleniach sa nedá zabezpečiť s nižším počtom sestier, tvrdí Valerián Potičný. video

sk
3. februára 2016 18:15

R. FICO: Mimoriadna schôdza NR SR bude len o hádkach a nič neprinesie
Na zvolanie mimoriadnej schôdze dnes poslancov vyzvali predstavitelia učiteľov a sestier. Opoziční poslanci potvrdili, že požiadavku podporia.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 11:53

FICO: Keby nebola Pražská jar zastavená, Slovensko by bolo ďalej
Normalizácia v 70. rokoch počas okupácie Československa si podľa slovenského premiéra vypýtala veľkú daň, ktorú Slovensko aj Česká republika zaplatili.

sk
dnes 11:40

Líder opozičnej SaS Sulík vyzýva premiéra Fica na diskusiu
Za aktivitou predsedu vlády a jeho vyhláseniami na Sulíkovu adresu, ktoré Fico uverejnil na sociálnej sieti, vidí Sulík snahu prekryť fakty, súvisiace s kauzou podnikateľa L. Bašternáka.

sk
dnes 10:39

VIDEO: Slovenská republika si pripomína augustové udalosti z roku 1968
Invázie pod krycím názvom Operácia Dunaj sa zúčastnilo 27 bojových divízií (12 tankových, 13 motostreleckých, dve výsadkové) a jedna letecká armáda. video

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac