Slovensko

FIGEĽ: Viac bezpečnosti je na mieste, protiteroristický balík nie

TASR, 30. decembra 2015 8:49

Predseda KDH súhlasí, že Európa konala v otázke utečencov doteraz pomaly a slabo.

Ján Figeľ, archívne foto Foto: TASR/Michal Svitok
Bratislava 30. decembra (TASR) - Posilňovanie bezpečnosti v Európe je na mieste. Nemožno však zjednodušene spájať migráciu s terorizmom, ako to robí premiér Robert Fico (Smer-SD). Myslí si to predseda KDH Ján Figeľ, podľa ktorého sa Smer-SD usiluje urobiť z krízy v Európe svoju nosnú predvolebnú tému. Figeľ v rozhovore pre TASR zároveň zdôrazňuje, že Slovensko nie je v bezpečnostnom ohrození a preto sú protiteroristické opatrenia vlády neprimerané.

"Robert Fico veľmi zjednodušene až neprijateľným spôsobom spája problém migrácie s terorizmom. Kolektivisticky označí ako potenciálnu hrozbu a oznámi monitorovanie všetkých moslimov na Slovensku. Je pred voľbami. Evidentne je zámerom Smeru urobiť z krízy v Európe nosnú predvolebnú tému," povedal Figeľ.

Súhlasí, že Európa konala v otázke utečencov doteraz pomaly a slabo. "A preto dnes je medzi štátmi únie veľa nedorozumenia, nedôvery a napätia," poznamenal s tým, že odpoveďou na krízu však nie je šírenie strachu a prehnané mocenské opatrenia. "Ale rozumná spolupráca krajín na úrovni Schengenu, posilnenie ochrany vonkajšej hranice a primerané opatrenia aj na vnútroštátnej úrovni," vymenoval.

Protiteroristické opatrenia prijaté Smerom-SD považuje za neprimerané k súčasnému stavu. "Slovensko nie je v bezpečnostnom ohrození, vláda ubezpečuje, že má všetko pod kontrolou. Už dnes majú polícia, spravodajské služby, štátne orgány výrazné právomoci, aby konali," poukázal Figeľ.

Varuje pred možným zneužitím posilnených právomocí. "Zažívame časté zneužitia právomocí polície alebo bezpečnostných služieb. Preto dávať ešte väčšiu moc do rúk polície, ktorá pod vedením Roberta Kaliňáka dala v minulosti nič netušiacemu cestujúcemu výbušninu do batožiny, ktorá často postupuje v rozpore so zákonom, ktorá dokázala namiesto vyšetrenia spolitizovať mnohé kauzy, nie je rozumné," uviedol.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:10

Biela pastelka vyráža do ulíc s podporou Mareka Hamšíka
Verejnosť si v informačných stánkoch na vlastnej koži bude môcť vyskúšať, aké je byť slabozrakým či nevidiacim.

sk
dnes 7:38

Most-Híd navrhne zmeniť požiadavky na terénnych sociálnych pracovníkov
Most-Híd si to predstavuje tak, že za terénneho pracovníka by sa mohol prihlásiť aj človek, ktorý túto oblasť ešte nevyštudoval na vysokej škole.

sk
dnes 6:01

Slováci budú môcť študovať na prestížnej univerzite v Berkeley
Memorandum o porozumení, ktoré to umožňuje, podpísali Pellegrini, prorektor pre medzinárodné vzťahy Žilinskej univerzity Ristvej a dekan Fakulty strojárstva Kalifornskej univerzity Shankar Sastry.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac