Slovensko

Cez Gabčíkovo sa preplavilo viac ako päť miliónov ľudí

TASR, 4. novembra 2012 12:24

Vodné dielo si práve túto jeseň pripomína dvadsať rokov od svojho uvedenia do prevádzky.

Plavba vodným dielom Gabčíkov. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 4. novembra (TASR) – Cez vodné dielo Gabčíkovo sa za dvadsať rokov jeho fungovania preplavilo vyše 300.000 lodí. Na ich palubách sa pritom nachádzalo viac ako päť miliónov pasažierov. "Môžeme tak povedať, že celé Slovensko prešlo lodnými komorami Gabčíkova," podotkol splnomocnenec vlády pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros Ladislav Lazár.

Vodné dielo si práve túto jeseň pripomína dvadsať rokov od svojho uvedenia do prevádzky. Plavebná komora Gabčíkova je podľa Lazára jednou z najväčších plavebných komôr v Európe vôbec. "Jej šírka je 34 metrov a je to viac, ako má plavebná komora v Panamskom prieplave," vyčíslil.

Vodné dielo zároveň premieňa vodnú energiu na elektrickú a pokrýva približne 10 % spotreby elektrickej energie Slovenska. V rámci výstavby vodného diela už slovenská strana svoju časť, ktorú podľa zmluvy s Maďarskom mala postaviť, dokončila. Maďarská strana však práce na diele zanechala, čo viedlo k sporu oboch štátov, ktorý sa ťahá už roky. Pred 15 rokmi vo veci rozhodol aj Medzinárodný súdny dvor (MSD) v Haagu. Na implementácii rozsudku sa však doteraz krajiny nedohodli.
Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:08

VIDEO: Počasie sa zbláznilo: Zasnežené cesty obmedzujú premávku
Meteorológovia upozorňujú na silný vietor, ktorý predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. V mnohých častiach Slovenska začalo snežiť. Stihli ste už prezuť pneumatiky? video

sk
dnes 16:53

Po ceste I/50 budú dnes v noci presúvať loď s takmer 20 tonami
Loď s takmer 20 tonami budú dnes v noci presúvať po trase cesty I/50 od hranice Slovenska s Českou republikou cez Drietomu až po križovatku Chocholná na D1.

sk
dnes 16:52

CHMELÁR a HRABKO: Zatýkanie na ukrajinskej vláde bolo ľudovým kinom
E. Chmelár a J. Hrabko v diskusii TABLET.TV komentovali dianie na Ukrajine, problémy Váhostavu aj preskupovanie opozície pred voľbami. video

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASR