Slovensko

Cez Gabčíkovo sa preplavilo viac ako päť miliónov ľudí

TASR, 4. novembra 2012 12:24

Vodné dielo si práve túto jeseň pripomína dvadsať rokov od svojho uvedenia do prevádzky.

Plavba vodným dielom Gabčíkov. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 4. novembra (TASR) – Cez vodné dielo Gabčíkovo sa za dvadsať rokov jeho fungovania preplavilo vyše 300.000 lodí. Na ich palubách sa pritom nachádzalo viac ako päť miliónov pasažierov. "Môžeme tak povedať, že celé Slovensko prešlo lodnými komorami Gabčíkova," podotkol splnomocnenec vlády pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros Ladislav Lazár.

Vodné dielo si práve túto jeseň pripomína dvadsať rokov od svojho uvedenia do prevádzky. Plavebná komora Gabčíkova je podľa Lazára jednou z najväčších plavebných komôr v Európe vôbec. "Jej šírka je 34 metrov a je to viac, ako má plavebná komora v Panamskom prieplave," vyčíslil.

Vodné dielo zároveň premieňa vodnú energiu na elektrickú a pokrýva približne 10 % spotreby elektrickej energie Slovenska. V rámci výstavby vodného diela už slovenská strana svoju časť, ktorú podľa zmluvy s Maďarskom mala postaviť, dokončila. Maďarská strana však práce na diele zanechala, čo viedlo k sporu oboch štátov, ktorý sa ťahá už roky. Pred 15 rokmi vo veci rozhodol aj Medzinárodný súdny dvor (MSD) v Haagu. Na implementácii rozsudku sa však doteraz krajiny nedohodli.
Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 9:42

Hrušovský opäť bojuje zá zákon o lobingu, v parlamente doteraz neuspel
Právna norma má zadefinovať pojem lobing či stanoviť podmienky, za akých sa môže uskutočniť.

sk
včera 8:52

T. GAŠPAR: Legislatívna úprava držby zbraní je nadštandardná
Policajný prezident sa vyjadril aj k otázke, čo môže polícia urobiť, aby zamedzila podobným udalostiam, aká sa odohrala pred piatimi rokmi v Devínskej Novej Vsi.

sk
včera 8:45

Lekárnická komora ocení farmaceutov, ľudia môžu posielať nominácie
Desať komora ocení 13. novembra pri príležitosti 25. výročia ustanovujúceho snemu komory.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASR