Slovensko

SaS: Oceňujeme veto prezidenta, odmietol predvolebný marketing

TASR, 21. decembra 2015 12:04, aktualizované 21. decembra 16:30

Galko je presvedčený, že SR žiadnu novú antiteroristickú legislatívu nepotrebuje.

Na snímke v popredí poslanec NR SR Martin Poliačik (SaS) a v pozadí poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) počas rokovania 60. schôdze Národnej rady SR (NR SR) 21. decembra 2015 v Bratislave. Foto: TASR – Štefan Puškáš
Bratislava 21. decembra (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska svojím rozhodnutím vrátiť do NR SR tzv. antiteroristický balík dal jasne najavo, že sa odmieta podieľať na predvolebnom marketingu strany Smer-SD. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda SaS Ľubomír Galko, ktorý ocenil veto hlavy štátu. Parlament sa balíkom zákonov bude opätovne zaoberať dnes.

"Nie je to antiteroristický balík, je to legislatíva, ktorá napomôže vzniku a posilneniu policajného štátu a k možnej represii občanov SR. Nie sú to zákony chrániace občanov pred hrozbami terorizmu," povedal exminister obrany.

Galko je presvedčený, že SR žiadnu novú antiteroristickú legislatívu nepotrebuje. "Máme veľmi dobré zákony, len ich treba správne používať a dodržiavať. Slovensku nehrozia žiadne útoky. Riziko je minimálne rovnako ako v minulosti, o čom hovoril niekoľkokrát aj premiér Robert Fico (Smer-SD)," tvrdí opozičný poslanec.

SaS prekáža, že balík zákonov prináša posilnenie represívnych zložiek bez náležitej kontroly. "Prezident Kiska dal poslancom Smeru-SD možnosť zvrátiť svoje rozhodnutie. Oni nemajú žiadne morálne právo prijímať dva mesiace pred voľbami v skrátenom legislatívnom konaní zákony napomáhajúce posilňovaniu policajného štátu," myslí si.

Galko nesúhlasí ani s vládou avizovaným zvýšením počtu policajtov a vojakov za viac ako 100 miliónov eur. "Nie je na to žiaden dôvod. Policajtov máme mimoriadne veľa. Ak po marcových voľbách bude SaS súčasťou reformnej vlády, rozhodnutie o zvyšovaní počtu policajtov prehodnotíme a investujeme peniaze do niečoho prospešnejšieho," dodal.

Andrej Kiska v odôvodnení svojho veta uviedol, že novela Trestného zákona a ďalších právnych predpisov ako celok porušuje princíp primeranosti. Poslancom preto navrhuje ponechať v balíku iba tie body, ktoré bezprostredne súvisia so schválenou zmenou Ústavy SR. Tá zdvojnásobila lehotu, na akú je možné zadržať osobu pri trestných činoch terorizmu.

Kiska tiež odkázal, že balík bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní bez toho, aby sa verejnosť i poslanci dozvedeli dostatok informácií o konkrétnych a identifikovateľných hrozbách na území Slovenska, ktoré by opodstatňovali jeho prijatie. Hlava štátu poukázala v tejto súvislosti na to, že stupeň ohrozenia Slovenska je podľa dostupných údajov na najnižšej možnej úrovni. "Vláda nepreukázala, že bezpečnostná situácia na Slovensku je taká, aby bol dôvod schváliť rozsiahly balík noviel 16 zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Ani to, že existujúce zákony sú na riešenie prípadných hrozieb nedostatočné," uviedol Kiska.

Prezident tiež legislatívnej úprave vyčíta, že narušuje rovnováhu medzi záujmom na ochrane bezpečnosti štátu a slobodou a ochranou súkromia jednotlivca. "Podľa môjho názoru schválený zákon túto rovnováhu neprípustne narušuje," zdôraznil Kiska. V odôvodnení vrátenia zákona vymenoval viacero bodov rozširujúcich právomoci polície či tajných služieb, ktoré majú všeobecnú povahu a nesúvisia len s deklarovaným bojom proti terorizmu. Prezident zdôraznil, že zmenám takýchto zákonov musí predchádzať dôkladná diskusia odbornej verejnosti, vrátane analýzy využívania už doteraz existujúcich legislatívnych možností.

Premiér Fico už avizoval, že poslanci Smeru-SD na dnešnej schôdzi parlamentu veto prezidenta prelomia. "Nerozumiem rozhodnutiu prezidenta vrátiť protiteroristický balíček naspäť do parlamentu. Opäť bude musieť parlament rozhodovať a je zlé, že nejakí ľudskoprávni svätuškári, ktorí ani netušia, čo to je pragmatická reálna politika, určujú tempo legislatívneho procesu na Slovensku," reagoval Fico.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:49

Na blahorečenie Titusa Zemana vyšle pápež František kardinála Amata
Legátom Svätého Otca, ktorý bude predsedať slávnostnej svätej omši spojenej s obradom blahorečenia, bude taliansky kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.

sk
dnes 20:39

Prezident Kiska sa stretol s podnikateľmi na biznis fóre v New Yorku
Spomedzi lídrov biznisu sa fóra zúčastnil Bill Gates, ale i vrcholoví predstavitelia globálnych firiem či medzinárodných organizácií ako prezident Svetovej banky a šéfka Medzinárodného menového fondu.

sk
dnes 19:05

Lubyová: Nikto v EÚ nemá záujem pozastaviť eurofondy pre vedu a výskum
Ministerstvo školstva 18. septembra zrušilo problematickú eurofondovú výzvu na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac