Slovensko

Policajný prezident: Teroristi oslovujú osamelých vlkov cez internet

TASR, 19. februára 2016 17:20

Oslovovanie jednotlivcov cez internet , ktorí potom páchajú teroristické činy ako osamelí vlci, využívajú teroristi aj Islamský štát, tvrdí policajný prezident Tibor Gašpar.

Prezident PZ Tibor Gašpar. Foto: screenshot Tablet.TV
Bratislava 19. februára (Teraz.sk) – Teroristické organizácie vrátane Islamského štátu využívajú internet na oslovenie tzv. „osamelých vlkov“, jednotlivcov, ktorí potom samostatne páchajú teroristické útoky. „Veľmi rýchlo sa tam dá šíriť ideológia, sú tam návody, ako si vyrobiť výbušniny, ako spáchať útok, ktorý sa rozhodne osamelý vlk alebo osamelý aktér urobiť,“ konštatoval v relácii Tablet.TV prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.

Zároveň upozornil, že anonymita internetu poskytuje oslovovať veľké množstvo ľudí. „Je to prostredie, v ktorom nájdu všetko, čo potrebujú, je to fiktívna komunita, pretože nahrádza bežné sociálne vzťahy,“ dodal s tým, že aj internetu venuje polícia pozornosť.

Na stránkach, ktoré využívajú teroristické organizácie, sa šíri ideológia bez toho, aby došlo k osobnému kontaktu. Ak majú ľudia zlé sociálne zázemie, anonymná skupina, ktorá s nimi komunikuje ich podľa policajného prezidenta dokáže rýchlo radikalizovať a viesť k spáchaniu samovražedného útoku.

„Za osamelých vlkov sa považujú osoby, ktoré prešli v relatívne krátkom čase štrukturovaným procesom radikalizácie, a ktoré sa rozhodli spáchať teroristický trestný čin bez toho, že by mali nejakú priamu väzbu na nejakú veľkú teroristickú organizáciu alebo skupinu,“ vysvetlil Gašpar.

„Títo ľudia sú niekedy z nášho pohľadu nebezpečnejší než klasické teroristické skupiny,“ zhodnotil. Dodal, že takíto ľudia sa väčšinou radikalizujú veľmi rýchlo a najmä prostredníctvom internetu. „O svojich zámeroch väčšinou svojmu okoliu nič nehovoria a zaregistrovať nejaké zmeny môže len vonkajšie prostredie, ktoré je blízko nich,“ vysvetlil. Prevencia takejto trestnej činnosti je podľa neho veľmi komplikovaná.

Na Slovensku registruje polícia útok osamelého vlka, keď sa páchateľ v Košiciach snažil bojovať voči obchodnému reťazcu. „Použil, bohužiaľ, prostriedky typické pre teroristický útok, naplnil akýsi nástražný výbušný systém železom, ktorý aj vybuchol. Chvalabohu to nebolo bez veľkých následkov,“ priblížil Gašpar.

V súvislosti s kauzou Harmana, ktorý v roku 2010 spustil streľbu na sídlisku v bratislavskej Devínskej Novej Vsi a streľba si vyžiadala osem mŕtvych a 15 zranených konštatoval, že práve u neho prešiel proces zmeny vnútornej osobnosti bez pozornosti okolia napriek tomu, že to bol športový strelec. „Motívom boli zrejme zlé sociálne vzťahy, ktoré vyvrcholili takýmto útokom,“ uzavrel.

Prečítajte si aj:

12. februára 2016 15:56

POLICAJNÝ PREZIDENT:Na hranici Maďarska a Srbska rastie tlak migrantov
Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar EXKLUZÍVNE pre TABLET.TV komentuje vývoj situácie ohľadom migračného tlaku.

sk
29. januára 2016 16:45

T. GAŠPAR: Ak nahlásite domáce násilie, polícia musí reagovať hneď
Vytvorili sme pre policajtov manuál, kde sú uvedené najnovšie poznatky z psychológie ohľadom domáceho násilia. Manuál im má pomôcť správne vyhodnotiť oznámenie, povedal T.Gašpar v TABLET.TV.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:22

FOTO: Košičania lúštili v rámci kampane Biela pastelka maxikrížovku
Mohli si vyskúšať aj písanie Braillovým písmom na Pichtovom stroji alebo zahrať si s nevidiacimi a slabozrakými šachy či Človeče, nehnevaj sa. audio

sk
dnes 16:20

Exposlanec Daniel L. dostal za nehodu podmienku tri roky
Daniel L. zrazil 72-ročného muža 19. septembra 2016 vo večerných hodinách na križovatke bratislavských ulíc Kutuzovova a Vajnorská. Po nehode sa vzdal poslaneckého mandátu.

sk
dnes 15:25

Polícia nezaznamenala zvýšenú mieru migrácie cez Slovensko
Rakúsky minister obrany pre nemecky denník Die Welt uviedol, že v rámci boja proti prevádzačom začalo Rakúsko s náhodnými kontrolami v blízkosti hraníc so Slovenskom.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac