< sekcia Slovensko

Generálna prokuratúra eviduje podnet poslanca Alojza Hlinu

Budova Generálnej prokuratúry SR Foto: TERAZ.sk/Andrej Galica

Poslancovi Hlinovi pôvodne zamietli sťažnosť voči obvineniam, ktorým čelí v súvislosti s pokusom zamurovať vchod do pobočky nebankovej spoločnosti Pohotovosť na Obchodnej ulici v Bratislave.

Bratislava 14. októbra (TASR) - Generálna prokuratúra (GP) SR už eviduje podnet poslanca Národnej rady SR Alojza Hlinu v prípade pokusu zamurovať vchod do pobočky nebankovej spoločnosti na bratislavskej Obchodnej ulici.

"Podnet od poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Alojza Hlinu bol doručený na Generálnu prokuratúru SR v pondelok 12. októbra. Podnet bude vybavený v súlade so zákonom," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Poslancovi Hlinovi (klub KDH) pôvodne zamietli sťažnosť voči obvineniam, ktorým čelí v súvislosti s pokusom zamurovať vchod do pobočky nebankovej spoločnosti Pohotovosť na Obchodnej ulici v Bratislave. Považuje to za nezákonné a chcel, aby to prešetrila práve GP SR.

"Bol som obvinený z dvoch trestných činov. Naše odvolanie neuznali. Stal som sa obeťou obštrukčných konaní. Dávam podnet na Generálnu prokuratúru na preskúmanie tohto nezákonného rozhodnutia," povedal na tlačovej konferencii v parlamente v pondelok 12. októbra Hlina.

Trvá na tom, že odvolanie voči vzneseným obvineniam podal v zákonnej lehote, ale prokurátor z prokuratúry Bratislava I ho zamietol. "Prišlo nám vysvetlenie, že sme zmeškali lehoty," uviedol v pondelok Hlina.

Jeho obhajca Rastislav Kaššák informoval, že počas plynutia lehoty boli u vyšetrovateľa, podpísali tam doručenku a boli poučení, že obhajcovi na podanie sťažnosti plynú ďalšie tri dni. Sťažnosť podali v tejto predĺženej trojdňovej lehote, čo ale podľa ich slov prokurátor vyhodnotil tak, že to bolo neskoro.

"Takže aktuálny stav je, že firma, o ktorej všetci vedia, že používa úžernícke praktiky a robí problémy tisíckam rodín, dostala licenciu od Národnej banky Slovenska a mne neuznali odvolanie a naďalej čelím absurdným obvineniam," skonštatoval Hlina.

Hlina je obvinený z prečinu obmedzovania osobnej slobody v súbehu s prečinom neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru. Poslanca polícia zadržala a následne obvinila po tom, čo sa 3. septembra snažil zamurovať vchod do pobočky nebankovej spoločnosti Pohotovosť na Obchodnej ulici v Bratislave.

Policajný prezident Tibor Gašpar konanie policajtov obhajuje. "Donucovacie prostriedky boli použité voči poslancovi NR SR nie z dôvodu podozrenia, že spáchal trestný čin, ale z dôvodu, že neuposlúchol výzvu policajta," povedal Gašpar. Polícia podľa jeho slov takto postupuje voči každému občanovi, pokiaľ sú na to splnené zákonom stanovené podmienky.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.