Slovensko

M. GLVÁČ: Slovensko si v budúcnosti pravdepodobne stíhačky prenajme

TASR, 6. januára 2014 12:45

Rezort obrany sa otázkou akvizície nových strojov bude zaoberať už v prvom polroku tohto roka.

Minister obrany Martin Glváč Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 6. januára (TASR) – Problémy so stíhačkami Mig-29 by mohlo ministerstvo obrany v budúcnosti vyriešiť podobne ako v Českej republike, ktorá si od Švédska prenajíma stíhačky JAS-39 Gripen. V rozhovore pre TASR to pripustil minister obrany Martin Glváč. Rezort obrany sa otázkou akvizície nových strojov bude zaoberať už v prvom polroku tohto roka.

"Budeme pristupovať k otázke akvizície niečoho nového. Pravdepodobne takým systémom, ako išla ČR. A to prenájmom letových hodín," uviedol Glváč s tým, že v tomto prípade bude vyhlásená medzinárodná súťaž. Na tému prenájmu stíhačiek už dlhšie prebiehajú rokovania medzi našou a českou armádou. "Máme veľa informácií z českej strany, aby sme sa vyvarovali problémom, ktoré mali oni a vedeli sme nadviazať na ich skúsenosti," doplnil šéf rezortu obrany.

Ministerstvo okrem toho chystá obmenu vrtuľníkov, ktorým taktiež dochádza životnosť. Slovenská armáda v súčasnosti využíva dva typy vrtuľníkov Mi-2 a Mi-17. Obmena či už vrtuľníkov alebo stíhacieho letectva má byť súčasťou tzv. koncepcie rozvoja letectva, ktorú ministerstvo predloží do konca januára. "Po tomto termíne by som chcel, aby odborníci aj zástupcovia opozície, ktorí sa venujú obrane, boli zastúpení v komisii, ktorá bude mať všetky informácie o tom, aká je momentálna situácia a čo plánujeme. Budú môcť povedať svoje názory," dodal šéf rezortu obrany.

Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:21

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity navštívil osadu po požiari
Požiar v obci Malcov v Prešovskom kraji zničil približne 19 obydlí.

sk
dnes 17:20

Prvoaprílový ONLINE: Tak tomuto NEUVERÍTE!
Podľa TASR médiá na 1. apríla často neváhajú zverejniť aj tzv. „kačicu“, alebo inak povedané hlúposť, srandu, nezmysel, chyták. Ponúkame NEGARANTOVANÉ správy ONLINE, vrátane "kačíc" a iných "vtákov". video

sk
dnes 16:32

MZV: Do súťaže o logo predsedníctva SR v EÚ prišlo 229 návrhov
Výberová komisia na MZV vyhodnotila návrhy z verejnej súťaže a najlepšie z nich posunula ministrovi Lajčákovi na rozhodnutie o tom, ktorý z nich sa napokon stane oficiálnym logom predsedníctva. video

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASR