Slovensko

M. GLVÁČ: Slovensko si v budúcnosti pravdepodobne stíhačky prenajme

TASR, 6. januára 2014 12:45

Rezort obrany sa otázkou akvizície nových strojov bude zaoberať už v prvom polroku tohto roka.

Minister obrany Martin Glváč Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 6. januára (TASR) – Problémy so stíhačkami Mig-29 by mohlo ministerstvo obrany v budúcnosti vyriešiť podobne ako v Českej republike, ktorá si od Švédska prenajíma stíhačky JAS-39 Gripen. V rozhovore pre TASR to pripustil minister obrany Martin Glváč. Rezort obrany sa otázkou akvizície nových strojov bude zaoberať už v prvom polroku tohto roka.

"Budeme pristupovať k otázke akvizície niečoho nového. Pravdepodobne takým systémom, ako išla ČR. A to prenájmom letových hodín," uviedol Glváč s tým, že v tomto prípade bude vyhlásená medzinárodná súťaž. Na tému prenájmu stíhačiek už dlhšie prebiehajú rokovania medzi našou a českou armádou. "Máme veľa informácií z českej strany, aby sme sa vyvarovali problémom, ktoré mali oni a vedeli sme nadviazať na ich skúsenosti," doplnil šéf rezortu obrany.

Ministerstvo okrem toho chystá obmenu vrtuľníkov, ktorým taktiež dochádza životnosť. Slovenská armáda v súčasnosti využíva dva typy vrtuľníkov Mi-2 a Mi-17. Obmena či už vrtuľníkov alebo stíhacieho letectva má byť súčasťou tzv. koncepcie rozvoja letectva, ktorú ministerstvo predloží do konca januára. "Po tomto termíne by som chcel, aby odborníci aj zástupcovia opozície, ktorí sa venujú obrane, boli zastúpení v komisii, ktorá bude mať všetky informácie o tom, aká je momentálna situácia a čo plánujeme. Budú môcť povedať svoje názory," dodal šéf rezortu obrany.

Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 15:31

SaS: R. Fico sa usiluje o manipuláciu menovania slovenského sudcu ESĽP
Premiér Robert Fico sa usiluje o manipuláciu menovania slovenského sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu. Myslí si to tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik.

sk
včera 15:30

DEFINITÍVNE: Manželia, ktorí utýrali malú Lucku, budú sedieť dlhé roky
Vysoké tresty dvojici vymeral vlani v októbri prvostupňový súd, odvolací súd dnes tresty potvrdil.

sk
včera 15:18

Poslanec Smeru-SD Jánoš podáva trestné oznámenie na vlastnú manželku
Podpredseda parlamentného výboru pre ľudské práva je s manželkou už polroka v rozvodovom konaní.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASR