Slovensko

M. GLVÁČ: Slovensko si v budúcnosti pravdepodobne stíhačky prenajme

TASR, 6. januára 2014 12:45

Rezort obrany sa otázkou akvizície nových strojov bude zaoberať už v prvom polroku tohto roka.

Minister obrany Martin Glváč Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 6. januára (TASR) – Problémy so stíhačkami Mig-29 by mohlo ministerstvo obrany v budúcnosti vyriešiť podobne ako v Českej republike, ktorá si od Švédska prenajíma stíhačky JAS-39 Gripen. V rozhovore pre TASR to pripustil minister obrany Martin Glváč. Rezort obrany sa otázkou akvizície nových strojov bude zaoberať už v prvom polroku tohto roka.

"Budeme pristupovať k otázke akvizície niečoho nového. Pravdepodobne takým systémom, ako išla ČR. A to prenájmom letových hodín," uviedol Glváč s tým, že v tomto prípade bude vyhlásená medzinárodná súťaž. Na tému prenájmu stíhačiek už dlhšie prebiehajú rokovania medzi našou a českou armádou. "Máme veľa informácií z českej strany, aby sme sa vyvarovali problémom, ktoré mali oni a vedeli sme nadviazať na ich skúsenosti," doplnil šéf rezortu obrany.

Ministerstvo okrem toho chystá obmenu vrtuľníkov, ktorým taktiež dochádza životnosť. Slovenská armáda v súčasnosti využíva dva typy vrtuľníkov Mi-2 a Mi-17. Obmena či už vrtuľníkov alebo stíhacieho letectva má byť súčasťou tzv. koncepcie rozvoja letectva, ktorú ministerstvo predloží do konca januára. "Po tomto termíne by som chcel, aby odborníci aj zástupcovia opozície, ktorí sa venujú obrane, boli zastúpení v komisii, ktorá bude mať všetky informácie o tom, aká je momentálna situácia a čo plánujeme. Budú môcť povedať svoje názory," dodal šéf rezortu obrany.

Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 18:18

Zavedú sa elektronické triedne knihy aj príspevky na lyžiarske výcviky
Príspevok na žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia sa bude poskytovať podľa počtu žiakov, ktorí nie sú vzdelávaní v špeciálnej triede alebo formou školskej integrácie.

sk
včera 18:03

Zriaďovateľ školy môže s nomináciou na riaditeľa dvakrát nesúhlasiť
Vyplýva to z novely školského zákona z dielne ministerstva školstva, ktorú dnes 82 hlasmi schválili poslanci NR SR.

sk
včera 17:30

Poslanci NR SR si minútou ticha uctili pamiatku Ladislava Chudíka
Divadelný a filmový herec, dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND), recitátor a pedagóg Ladislav Chudík zomrel v pondelok (29.6.) popoludní vo veku 91 rokov.

sk

Téma TASR