Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Gréckokatolíci si pripomenuli začiatok likvidácie cirkvi v roku 1950

Na archívnej snímke relikvie Petra Pavla Gojdiča. Foto: TASR/Lukáš Furcoň

Už aj predtým však bolo vykonaných veľa krokov proti tejto cirkvi, ktorá potom bola až do roku 1968 postavená mimo zákon.

Bratislava/Prešov 2. mája (TASR) - Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si pripomenula v týchto dňoch pamätný deň - neslávne známy tzv. Prešovský sobor, ktorý sa konal 28. apríla 1950 v Prešove. Zorganizovala ho vtedy totalitná štátna mašinéria a bol to oficiálny začiatok likvidácie gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu.

Už aj predtým však bolo vykonaných veľa krokov proti tejto cirkvi, ktorá potom bola až do roku 1968 postavená mimo zákon. Gréckokatolícku cirkev teda zakázali a všetku jej majetkovú podstatu previedli do vlastníctva pravoslávnej cirkvi. Dvaja gréckokatolícki biskupi v bývalom Československu, dnes už blahoslavení Pavol Peter Gojdič a jeho pomocný biskup Vasiľ Hopko, boli uväznení, podobne aj kňazi, ktorých vyviezli na rôzne miesta v Čechách, čo najďalej od ich veriacich. Bohoslovci museli nastúpiť do PTP táborov. Prenasledovaní boli aj mnohí gréckokatolícki veriaci.

Pri príležitosti tohto smutného výročia otvorili v priestoroch Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove výstavu o utrpení gréckokatolíckej cirkvi v krajinách strednej a východnej Európy, ktoré boli pod nadvládou komunistického režimu. Výstavu otvoril dekan fakulty Mons. Peter Šturák, informovala tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) v Bratislave.

Gréckokatolícka cirkev však v skutočnosti nikdy neprestala existovať. Jej činnosť oficiálne obnovili v roku 1968, ale do novembra 1989 bola totalitným režimom iba trpená.

Gréckokatolícki biskupi, veľká väčšina kňazov i veriacich zostali verní Bohu, cirkvi, rímskemu pápežovi i svojmu svedomiu.

V súčasnosti sa Gréckokatolícka cirkev na Slovensku dynamicky rozvíja. Veriaci a duchovní tejto ťažko skúšanej cirkvi sa dočkali aj povýšenia: v januári 2008 ju pápež povýšil na metropoliu sui iuris so sídlom v Prešove. Súčasne bola zriadená aj Bratislavská gréckokatolícka eparchia, uviedla TK KBS.