Slovensko

Vlani bolo najviac dopravných nehôd v piatok a požiarov v sobotu

TASR, 21. januára 2016 12:16

V roku 2015 mali hasiči 32.006 zásahov, zomrelo pri nich 825 ľudí.

Ilustračná snímka. Foto: Milan Kapusta
Bratislava 21. januára (TASR) – V roku 2015 mali hasiči na Slovensku celkovo 32.006 zásahov. Je to o 2297 prípadov viac ako v roku 2014. Z percentuálneho hľadiska pomáhali hasiči najmä pri technologických a ekologických zásahoch (59 percent), nasledovali požiare (35 percent) či cvičenie (štyri percentá). Pri zásahoch zachránili hasiči 12.021 osôb, čo je o 1374 viac ako v roku 2014, pri zásahoch zomrelo 825 ľudí. Je to o 208 osôb viac ako v predminulom roku. Vyplýva to zo štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ktorú na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave prezentoval prezident HaZZ Alexander Nejedlý.

"Musíme konštatovať, že minulý rok bol v mnohých ukazovateľoch horší ako rok 2014, ale neboli to nejaké mimoriadne skoky," povedal Nejedlý. HaZZ sa podarilo znížiť takmer o polovicu počet planých poplachov, z 1181 prípadov v roku 2014 na 618 v roku 2015. Podľa Nejedlého sa v priebehu posledných 10 až 15 rokov mení percentuálne zloženie počtu výjazdov hasičov.

"Keď pred 15 rokmi boli najčastejšie výjazdy k požiarom, dnes sa to veľmi radikálne zmenilo. V roku 2015 z celkového počtu výjazdov iba 35 percent boli požiare, v 59 percentách išlo o rôzne technické a ekologické zásahy," spresnil prezident HaZZ. Ako tvrdí, hasiči s touto zmenou musia získavať v posledných rokoch veľké množstvo špecifikácií a špecializácií.

"Počet zásahov od roku 2012 sa nejako výrazne nemení. Pohybujeme sa okolo čísla 30.000," podotkol Nejedlý. Najviac výjazdov v minulom roku mali hasiči v Prešovskom kraji – 5587, najmenej v Trenčianskom kraji - 2848. Tieto čísla podľa HaZZ kopírujú veľkosť teritória, v ktorom hasiči pôsobia. V tomto smere je ale špecifický Bratislavský kraj.

Podľa Nejedlého je najrizikovejším dňom pre vznik mimoriadnych udalostí piatok. Práve v tento deň bolo najviac dopravných nehôd, pri ktorých v roku 2015 zasahovali hasiči. Najviac požiarov hasili zas v sobotu. Najviac výjazdov evidujú hasiči okolo 17.00 h. V tejto hodine ich vzniklo najviac.

Hasiči v minulom roku zasahovali pri 11.317 požiaroch. Najčastejšou príčinou ich vzniku bola podľa Nejedlého nedbalosť, za ňou nasleduje úmyselné založenie a technické a prevádzkové poruchy. Marec, júl a august sú mesiacmi, v ktorých vzniká najviac požiarov. Požiarovosť v roku 2015 ovplyvnili tri rozsiahle požiare, a to v spaľovni Kokšov - Bakša pri Košiciach, v hoteli Junior v Jasnej – Nízkych Tatrách a v Galante, kde horeli skladové výrobky.

Prečítajte si aj:

11. januára 2016 11:06

Záchranárske vrtuľníky vysielali najčastejšie k dopravným nehodám
Najviac nalietaných hodín bolo zaznamenaných v letných mesiacoch, pretože práve v tomto období sú poveternostné podmienky na realizáciu leteckých zásahov priaznivejšie.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 19:57

Pochod za tradičnú rodinu podporili stovky ľudí
Šiesty ročník pochodu Hrdí na rodinu, ktorý podporili stovky ľudí aj s deťmi, chcel poukázať na to, že deti dokáže najlepšie vychovať muž a žena.

sk
včera 18:35

SNS:Treba nový koncept rodinnej politiky, nie podporu divných prejavov
SNS uvádza, že rešpektuje ľudí zúčastňujúcich sa na Dúhovom Pride, ale chce zdôrazniť, že takéto podujatia sú propagáciou hodnôt, ktoré by akékoľvek štátne inštitúcie nemali podporovať.

sk
včera 18:13

Pochody boli bez výtržností, doprava je v centre Bratislavy obnovená
Organizátori Duhového Pride dostali od polície informáciu, že do mesta prišli sympatizanti ĽSNS. K stretu nedošlo, centrum mesta bolo uzavreté.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac