Slovensko

Kauza Hedvigy M. Ž. sa presunie pred maďarský súd, T. Borec súhlasí

TASR, 21. marca 2016 19:26

Kauza sa ťahá od augusta 2006, keď Hedviga M. Ž ohlásila polícii, že ju v Nitre napadli dvaja muži pre to, že hovorila po maďarsky.

Na snímke Hedviga M. Ž., archívne foto Foto: TASR/Vladimír Benko

Bratislava 21. marca (TASR) - Kauza Hedvigy M. Ž. sa zrejme presunie zo Slovenska do Maďarska. Súhlas s tým vyslovil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD).

Borec tak učinil 17. marca. O jeho kroku dnes informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová. Minister podľa nej konal na základe predloženého spisového materiálu a podnetu príslušného súdu.

„Po preskúmaní všetkých zákonných podmienok vydal rozhodnutie, ktorým udelil súhlas s podaním žiadosti o odovzdanie trestného konania vedeného na území Slovenskej republiky proti maďarskej štátnej občianke do Maďarska pre prečin krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 ods. 1 Trestného zákona,“ uviedla Donevová.

Platný trestný zákon hovorí, že ak obvinený, proti ktorému sa na Slovensku vedie trestné konanie, je štátnym občanom iného štátu alebo má bydlisko na jeho území, môžu slovenské orgány dať podnet, aby bolo trestné stíhanie odovzdané tomuto štátu.

O odovzdanie trestného stíhania požiadala Hedviga M. Ž., potvrdila Donevová. Podnet ministrovi podal následne Okresný súd v Nitre. Teraz sa bude vecou zaoberať maďarská strana. Ak pritom dožiadaný štát rozhodne, že preberá trestné konanie, nemožno na území Slovenska pokračovať v trestnom stíhaní.

Kauza Hedvigy M. Ž sa ťahá od augusta 2006, keď ohlásila polícii, že ju v Nitre napadli dvaja muži pre to, že hovorila po maďarsky. Policajné vyšetrovanie prípadu bolo o mesiac ukončené s tým, že skutok sa nestal a vtedajšia študentka Univerzity Konštantína Filozofa si celý čin vymyslela. Od mája 2007 je stíhaná pre krivú výpoveď a krivú prísahu. 

Prokurátor Generálnej prokuratúry SR podal na Hedvigu M. Ž. obžalobu 2. apríla 2014. Okresný súd v Nitre ju v decembri minulého roka odmietol pre porušenie práva na obhajobu. Generálna prokuratúra mala podľa neho zabezpečiť preklad obžaloby do maďarského jazyka.

Hedviga M. Ž. na to mala zo zákona právo, pretože od roku 2013 je maďarskou štátnou občiankou. O preklad žiadala prostredníctvom svojho advokáta po oboznámení sa so závermi vyšetrovania, a potom aj na súde.

Prokuratúra to odmietla s vysvetlením, že po podaní obžaloby už "nie je oprávnená vydávať rozhodnutia, nakoľko je iba stranou v konaní". Krajský súd v Nitre dal vo februári 2015 za pravdu prokuratúre a vrátil túto trestnú vec okresnému súdu na ďalšie konanie. 

Prečítajte si aj:

9. marca 2016 18:16

Hedviga M. Ž. podala žiadosť o presun jej stíhania do Maďarska
Obžalovaná je z krivej výpovede, ktorej sa mala dopustiť tým, že nehovorila pravdu o jej napadnutí, ku ktorému malo dôjsť v Nitre v roku 2006.

sk
3. februára 2015 14:19

Advokáta Hedvigy Žákovej Malinovej rozhodnutie súdu neprekvapilo
Skutočnosť, že odvolací súd zrušil rozhodnutie prvostupňového súdu o odmietnutí obžaloby, sa podľa slov advokáta dala očakávať.

sk
2. februára 2015 20:19

Hedviga Malinová pôjde pred súd
V kauze Hedvigy Žákovej Malinovej odvolací súd zrušil rozhodnutie prvostupňového súdu o odmietnutí obžaloby z krivej výpovede.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:48

PRIESKUM: Voľby by vyhral Smer-SD, druhá by bola SaS, tretia ĽSNS
Prieskum verejnej mienky robila agentúra Focus v dňoch 11. - 18. septembra na vzorke 1005 respondentov.

sk
dnes 15:34

Sestry z V4 vyzývajú vlády, aby ich problémy riešili v spolupráci EÚ
S nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek sa pasujú takmer všetky susedné krajiny. Slovensko sa v rámci V4 nachádza na treťom mieste.

sk
dnes 15:24

VIDEO: Minister kultúry skontroloval obnovu Jasenovského hradu
Od roku 2011 ministerstvo kultúry na tento projekt vynaložilo doteraz vyše 4 milióny eur, v tomto roku to bolo okolo 800.000 eur. audio

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac