< sekcia Slovensko

Kauza Hedvigy M. Ž. sa presunie pred maďarský súd, T. Borec súhlasí

Na snímke Hedviga M. Ž., archívne foto Foto: TASR/Vladimír Benko

Kauza sa ťahá od augusta 2006, keď Hedviga M. Ž ohlásila polícii, že ju v Nitre napadli dvaja muži pre to, že hovorila po maďarsky.


Bratislava 21. marca (TASR) - Kauza Hedvigy M. Ž. sa zrejme presunie zo Slovenska do Maďarska. Súhlas s tým vyslovil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD).

Borec tak učinil 17. marca. O jeho kroku dnes informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová. Minister podľa nej konal na základe predloženého spisového materiálu a podnetu príslušného súdu.

„Po preskúmaní všetkých zákonných podmienok vydal rozhodnutie, ktorým udelil súhlas s podaním žiadosti o odovzdanie trestného konania vedeného na území Slovenskej republiky proti maďarskej štátnej občianke do Maďarska pre prečin krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 ods. 1 Trestného zákona,“ uviedla Donevová.

Platný trestný zákon hovorí, že ak obvinený, proti ktorému sa na Slovensku vedie trestné konanie, je štátnym občanom iného štátu alebo má bydlisko na jeho území, môžu slovenské orgány dať podnet, aby bolo trestné stíhanie odovzdané tomuto štátu.

O odovzdanie trestného stíhania požiadala Hedviga M. Ž., potvrdila Donevová. Podnet ministrovi podal následne Okresný súd v Nitre. Teraz sa bude vecou zaoberať maďarská strana. Ak pritom dožiadaný štát rozhodne, že preberá trestné konanie, nemožno na území Slovenska pokračovať v trestnom stíhaní.

Kauza Hedvigy M. Ž sa ťahá od augusta 2006, keď ohlásila polícii, že ju v Nitre napadli dvaja muži pre to, že hovorila po maďarsky. Policajné vyšetrovanie prípadu bolo o mesiac ukončené s tým, že skutok sa nestal a vtedajšia študentka Univerzity Konštantína Filozofa si celý čin vymyslela. Od mája 2007 je stíhaná pre krivú výpoveď a krivú prísahu. 

Prokurátor Generálnej prokuratúry SR podal na Hedvigu M. Ž. obžalobu 2. apríla 2014. Okresný súd v Nitre ju v decembri minulého roka odmietol pre porušenie práva na obhajobu. Generálna prokuratúra mala podľa neho zabezpečiť preklad obžaloby do maďarského jazyka.

Hedviga M. Ž. na to mala zo zákona právo, pretože od roku 2013 je maďarskou štátnou občiankou. O preklad žiadala prostredníctvom svojho advokáta po oboznámení sa so závermi vyšetrovania, a potom aj na súde.

Prokuratúra to odmietla s vysvetlením, že po podaní obžaloby už "nie je oprávnená vydávať rozhodnutia, nakoľko je iba stranou v konaní". Krajský súd v Nitre dal vo februári 2015 za pravdu prokuratúre a vrátil túto trestnú vec okresnému súdu na ďalšie konanie. 

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.