Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína
< sekcia Slovensko

Horúčavy prinášajú zdravotné riziká, meteorológovia vydali výstrahy

Pretrvávajúce horúčavy na Slovensku znepríjemňujú život všetkým vekovým kategóriám. Najrizikovejšie skupiny sú deti a starší ľudia. Na snímke záchranná zdravotná služba zasahuje na Trnavskom mýte 21. júla v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Pozor si treba počas horúcich dní dávať aj na klimatizáciu.

Bratislava 22. júla (TASR) – Slovensko dnes potrápia horúčavy. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy pred vysokými teplotami.

Výstraha druhého stupňa platí pre Bratislavský, Banskobystrický, Nitriansky a Trnavský kraj. Teplota vzduchu by počas dňa mala dosiahnuť 35 až 37 stupňov Celzia. Pre Košický a Trenčiansky kraj vydali meteorológovia výstrahu prvého stupňa, teplota vzduchu sa tam bude pohybovať od 33 do 35 stupňov Celzia. Prešovský a Žilinský kraj sú bez výstrah. S vysokými teplotami treba počítať aj vo štvrtok.

Foto: SHMÚ


Počas horúcich dní by ľudia nemali podceňovať pitný režim. "Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujete smäd," pripomína hlavný hygienik Ivan Rovný jedno z pravidiel počas letných horúcich dní.

Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú tie s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú malinovky, pivo, alkohol či káva. Ideálna je obyčajná voda, najlepšie vlažná. Piť treba pravidelne v menších dávkach.

Horúčavy prinášajú so sebou zdravotné riziká v podobe kolapsových stavov. Viac sú ohrozené ženy. Problém môžu mať napríklad i ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, ako aj starší ľudia.

Pre horúčavy včera skolabovalo 97 ľudí. Viac sa dočítate TU


Pozor si treba počas horúcich dní dávať aj na klimatizáciu. S tou to netreba preháňať. Aby nám neškodila, rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nesmie byť vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia. "Náhle zmeny teplôt vzduchu za krátky časový úsek predstavujú pre organizmus stresovú situáciu, vznik tzv. teplotného šoku," vysvetlil Rovný.