Slovensko

HRABKO: Beblavého zoznam je cez čiaru. Myslel som si, že je rozumnejší

Teraz.sk, 2. apríla 2016 7:00

Je neštandardné a prekvapujúce, že koaličné strany nezverejnili koaličnú zmluvu. Bude zbytočné odvolávať sa na koaličnú zmluvu, keď ju nikto nebude poznať, upozornil v TABLET.TV Juraj Hrabko.

Juraj Hrabko v TABLET.TV Foto: TABLET.TV
Bratislava 2. apríla (Teraz.sk) – Poslanec má právo interpelovať ministrov, kontrolovať a konfrontovať vládu. Ale vytváranie zoznamov nežiadúcich ľudí politikmi, ako to urobil nezávislý poslanec Miroslav Beblavý, je v demokracii neprípustné. V TABLET.TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

„Myslel som si, že pán Beblavý je oveľa rozumnejší politik. Dnes je to zoznam ľudí, ktorí majú byť odvolaní, zajtra to môže byť zoznam ľudí, ktorí majú byť zatvorení a pozajtra zoznam ľudí, ktorí majú byť zastrelení,“ povedal. „Vytváranie takýchto zoznamov nepatrí do demokratickej spoločnosti. Keď sa teraz niečo stane čo len jednému človeku (zo zoznamu, pozn. Teraz.sk), na vine bude poslanec Beblavý a médiá, ktoré zoznam zverejnili,“ upozornil Hrabko.

Na otázku, či rozhodnutie Beblavého nevstúpiť do žiadneho poslaneckého klubu indikuje zámer založiť novú politickú stranu Hrabko odpovedal, že podľa neho sa o to pokúsi. „Vychádzam z toho, že rozposlal list členom #Siete a oznámil, že vystúpil zo strany,“ naznačil Hrabko, o akých straníkov by mohol mať Beblavý záujem.V diskusii komentoval aj prvé kroky nového ministra zdravotníctva Tomáša Druckera. Ten sa už dohodol na odchode Moniky Pažinkovej z pozície šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne odišiel jej bývalý šéf Marcel Forai a Drucker avizuje ďalšie zmeny. „Najskôr musíte niekoho z funkcie odvolať, aby ste si mohli dosadiť vlastného človeka, ktorému dôverujete. Má to aj politický rozmer. Zdravotníctvo je na Slovensku výkladnou skriňou korupcie a tieto rýchle zmeny majú ukázať, že nová vláda bude nanovo zametať,“ povedal Hrabko.

Na druhej strane, o miere zapojenia opozície do kontroly zdravotníctva Hrabko pochybuje o to viac, že nie je zverejnená koaličná zmluva, ktorá by ju mohla garantovať.

„Je to ich rozhodnutie, doteraz bývali koaličné zmluvy vždy verejné. Je to na to, aby verejnosť vedela, ako chce táto vláda vládnuť. Aj HZDS zverejnilo koaličnú zmluvu s SNS a ZRS,“ poznamenal Hrabko s tým, že v minulosti v niektorých prípadoch nebola koaličná zmluva zverejnená celá.

„Je to neštandardné a prekvapujúce. Ale je to dané aj tými emóciami, ktoré na Slovensku stále sú a nedarí sa ich upokojiť,“ dodal Hrabko. Koaličná zmluva podľa neho garantuje partnerom spôsoby riešenia sporov a tie v priebehu volebného obdobia nevyhnutne nastanú. „Ale potom bude zbytočné odvolávať sa na koaličnú zmluvu, keď ju nikto nebude poznať,“ uzavrel Hrabko.

Prečítajte si aj:

25. marca 2016 13:48

HRABKO: Jediný, komu sa dá preukázať zrada voličov, je Sulík
Každý môže mať svoj názor na to, kto zradil voličov, ale preukázať sa to dá len Sulíkovi. Smer vo voľbách klesol, bude pod tlakom a koalícia možno nevydrží štyri roky, povedal v TABLET.TV J.Hrabko.

sk
15. marca 2016 17:53

HRABKO: Do politiky sa vracajú spôsoby Vladimíra Mečiara
Opäť sa používajú slová ako zradca národa, hľadá sa akýchsi sedem statočných slovenských poslancov. Šíri sa tu nenávisť, útočí sa na emócie, povedal v TABLET.TV Juraj Hrabko.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:10

Biela pastelka vyráža do ulíc s podporou Mareka Hamšíka
Verejnosť si v informačných stánkoch na vlastnej koži bude môcť vyskúšať, aké je byť slabozrakým či nevidiacim.

sk
dnes 7:38

Most-Híd navrhne zmeniť požiadavky na terénnych sociálnych pracovníkov
Most-Híd si to predstavuje tak, že za terénneho pracovníka by sa mohol prihlásiť aj človek, ktorý túto oblasť ešte nevyštudoval na vysokej škole.

sk
dnes 6:01

Slováci budú môcť študovať na prestížnej univerzite v Berkeley
Memorandum o porozumení, ktoré to umožňuje, podpísali Pellegrini, prorektor pre medzinárodné vzťahy Žilinskej univerzity Ristvej a dekan Fakulty strojárstva Kalifornskej univerzity Shankar Sastry.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac