Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

HRABKO o prezidentovom prejave: Poškodil záujmy SR, mal by odstúpiť

J.Hrabko v TABLET.TV Foto: TABLET.TV

Obsahovo sa s tým, čo hovoril Andrej Kiska o migrantoch, dá súhlasiť, nie však s tým, v akom čase a kontexte prejav predniesol. Pre TABLET.TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Bratislava 10. októbra (Teraz.sk) – Prejav, ktorým prezident Andrej Kiska symbolicky zavŕšil program poslednej riadnej schôdze Národnej rady bol mimoriadne zle načasovaný. V období, kedy Európska únia začína diskusiu o tom, že by sa z dočasných imigračných kvót mohla stať trvalá schéma, prezident svojim prejavom ešte viac oslabil medzinárodnú pozíciu Slovenska. V diskusii na TABLET.TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

„Prezident Kiska týmto prejavom poškodil záujmy Slovenska viac ako premiér Fico a to je už čo povedať,“ povedal Hrabko. Dodal, že prezident sa de facto postavil nie len proti vláde, ale vlastne aj proti parlamentu, ktorý dal vláde dva krát mandát odmietnuť imigračné kvóty. Týmto spôsobom podľa neho prezident ukázal nejednotnosť slovenskej politickej reprezentácie v tejto otázke. „Myslím si, že by pán prezident Kiska mal zo svojej funkcie odstúpiť,“ konštatoval Hrabko.

POLITIKA Tu a teraz 2015-10-08 by terazmedia

Po obsahovej stránke pritom nemá voči prejavu prezidenta zásadné výhrady. „Názory pána Kisku sú známe, neprezentoval ich prvý krát,“ povedal Hrabko. Súhlasí napríklad s tým, že záujmom Slovenska nie je byť na periférii diania v Európskej únii, ale byť čo najbližšie k jej stredu. Aj podľa Hrabka urobil premiér Robert Fico chybu, keď verejne vyhlásil, že vláda nebude implementovať rozhodnutie rady ministrov o kvótach, keďže s ním nesúhlasí. „To je začiatok anarchie,“ poznamenal Hrabko.

Na druhej strane, vláda má podľa neho právo podať kvôli tomuto rozhodnutiu žalobu na Európsky súdny dvor. „Ten súd podľa môjho názoru prehrá, ale je to legitímny krok. Súdy sú na to, aby rozhodovali spory, takáto možnosť nám vyplýva priamo zo zmluvy,“ uviedol.

„Chýbal mi politický zmysel tohto prejavu a koncovka, ktorá tam evidentne nebola,“ povedal Hrabko. „Dnes máme stanoviská také, že prezident stojí proti parlamentu a vláde. Myslím si, že to naozaj poškodzuje záujmy Slovenska. Komu to mohlo prospieť? Slovensku nie. Istým spôsobom podryl stanovisko vlády, ktorá ale bude rozhodovať ďalej,“ dodal.

Na otázku, aké dôsledky bude mať prezidentov prejav, Hrabko odpovedal, to ukáže až budúcnosť. „Dúfajme, že to vyšumí a nevyvolá nejaký veľký ohlas. Vláda bude aj tak pôsobiť na základe uznesenia parlamentu, to prezident nebude môcť zvrátiť,“ uzavrel.