Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

I. SAMSON: Terorizmus sa vracia do Európy

Na archívnej fotografii policajti zasahujú počas razie v Bruseli 15. marca 2016. Policajné operácie v Belgicku, ktorých cieľom je dolapiť komplicov spolupáchateľov teroristických útokov v Paríži z 13. novembra 2015, pokračovali aj v noci nadnes. Policajti pátrajú po dvoch osobách, ktoré sú na úteku od utorkovej spoločnej operácie francúzskych a belgických protiteroristických jednotiek, ktorá sa odohrala na bruselskom predmestí Forest. Foto: TASR/AP

Cieľom podľa bezpečnostného analytika I. Samsona však nie sú iba predstavitelia oficiálnych zložiek štátu, ale aj nezúčastnení obyvatelia.

Bratislava 28. júla (TASR) - Terorizmus sa vracia do západnej Európy, opäť to však nie je násilie páchané zhora proti občanom, ale je to terorizmus - násilie, ktoré smeruje zdola smerom nahor.

Vyslovil svoj názor pre TASR slovenský bezpečnostný analytik Ivo Samson. Cieľom, podľa jeho slov však nie sú iba predstavitelia oficiálnych zložiek štátu, ale aj nezúčastnení obyvatelia. "Už od minulého roku, keď teroristické akty otriasli Európou, menovite niekoľkými členskými krajinami EÚ - Francúzskom, Belgickom, Nemeckom - bolo zrejmé, že tento typ nerozlišujúceho násilia zapadá do troch hlavných hrozieb, ako uvádza dnes už zostarnutá Európska bezpečnostná stratégia z roku 2003 - zbrane hromadného ničenia, terorizmus a zlyhávajúce štáty," povedal ďalej Samson.

Na snímke je obrázok francúzskeho katolíckeho kňaza, ktorého zavraždili islamskí teroristi Saint-Etienne-du-Rouvray v júli 2016.
Foto: TASR AP


Na otázku TASR, prečo v poslednom krátkom období zažilo vlnu útokov Nemecko, analytik uviedol: " Nemecko má za sebou históriu pravicového aj ľavicového politického terorizmu. Etnický terorizmus, ako ho poznáme z Izraela, Cypru či Alžírska sa doteraz Nemecku vyhýbal. Do centra teroristických aktivít sa však dostal náboženský terorizmus, konkrétne islamizmus. Vzostup tohto typologického variantu terorizmu má priamu súvislosť so zlyhaním veľkolepej koncepcie multikulturalizmu. Dnes neúspech tejto schémy pripúšťajú nielen akademici či novinári, ale aj samotní špičkoví politici jednotlivých krajín EÚ. Nemecko však dlhé roky platilo ako vysnená krajina pre moslimov, ktorí mali doma problémy s platnými zákonmi. Nepochybne väčšina z nich sa uchyľovala do Nemecka z dôvodu prenasledovania, ale mnohí z nich boli radikáli, ktorí vždy budú bojovať proti stabilnej spoločnosti preto, aby presadili svoje extrémne idey," povedal ďalej svoj názor pre TASR Samson.

Na archívnej videosnímke policajti sa pozerajú na telo 17-ročného útočníka 18. júla 2016 v nemeckom Würzburgu.
Foto: TASR/AP


"Toto sa stáva Nemecku, ktoré bolo vzhľadom na svoju nedávnu minulosť nútené zachovávať voči menšinám veľmi blahosklonný postoj. V Európe, či už to je Rusko, EÚ alebo USA, hoci neurópske, platí vzájomná úmera: Čím vyššie percento prisťahovalcov z moslimských krajín, tým je vyššie riziko teroristických útokov proti bezbranným, ktorí sa stávajú rukojemníkmi. Pokus o destabilizáciu demokratických – akokoľvek nedokonalých – systémov je zrejmý. Demokracia je príbehom úspechu v porovnaní s patologickým či náboženským terorizmom. Nemecko dopláca na svoju veľkorysosť voči prijímaniu utečencov, ktorí sú často neidentifikovateľní a niektorí z nich sú možno ozbrojenými emisármi islamistických síl v moslimskom svete, ktorý sa sám nachádza vo vzájomných vražedných vojnách a nie je schopný vyriešiť svoje problémy bez exportu násilia a terorizmu na Západ," zdôraznil na záver Samson.