< späť

ŠTEFANEC: Za návštevou Kisku v EP je úsilie Európskej ľudovej strany

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec v Európskom parlamente. Foto: Kabinet Ivana Štefanca

Slovenský europoslanec upozornil, že Kiska bude prvým slovenským prezidentom počas členstva SR v Európskej únii, ktorý vystúpi na pôde Európskeho parlamentu.

Štrasburg/Bratislava 14. novembra (TASR) - Andrej Kiska bude v poradí druhým prezidentom Slovenskej republiky, ktorý vykoná oficiálnu návštevu v Európskom parlamente (EP) a prednesie príhovor pred europoslancami. Bude však prvým prezidentom SR, ktorý europarlament navštívi od vstupu Slovenska do EÚ.

V máji 2001, keď EP navštívil Rudolf Schuster, bolo Slovensko kandidátskou krajinou na členstvo v EÚ.

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH) v rozhovore pre TASR upozornil, že za návštevou Andreja Kisku stojí úsilie Európskej ľudovej strany (EPP), najväčšej politickej frakcie v EP.

"Bola to iniciatíva nás, Európskej ľudovej strany. Myšlienka vznikla počas stretnutia medzi prezidentom Kiskom a šéfom našej frakcie Manfredom Weberom v Bratislave ešte začiatkom minulého roka," vysvetlil Štefanec. Dodal, že postupne tento nápad naberal na význame a keď predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani navštívil tento rok Bratislavu, odovzdal Kiskovi oficiálne pozvanie na návštevu zákonodarného zboru EÚ.

Štefanec upozornil, že Kiska bude prvým slovenským prezidentom počas členstva SR v Európskej únii, ktorý vystúpi na pôde EP. "Bude to veľký slovenský deň, lebo jeho prejav je očakávaný zo strany všetkých poslancov, osobitne zo strany poslancov strednej a východnej Európy," opísal Štefanec atmosféru pred stredajšou návštevou. Dodal, že podpredseda EP Ryszard Czarnecki pôjde Kisku osobne privítať na letisko v Štrasburgu. V priestoroch EP prezidenta SR privíta Antonio Tajani.

Kiska, ktorý do Štrasburgu pricestuje v sprievode štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Ivana Korčoka, má na programe bilaterálne rokovania s Tajanim, po ktorom nasleduje príhovor v pléne aj za účasti slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča a popoludní stretnutie so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu.

Štefanec v tejto súvislosti ocenil, že prezident pravidelne volá europoslancov na spoločné konzultácie v Bratislave, čo pred ním "nebývalo pravidlom".

Návštevy hláv štátov v Európskom parlamente sú bežnou záležitosťou, ako však upozornil Štefanec, pozvánku dostávajú len rešpektovaní a uznávaní štátnici. "Je to vyznamenanie nielen pre prezidenta Kisku, ale aj pre celé Slovensko," skonštatoval poslanec.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.