Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena
< sekcia Slovensko

Víťazom eurovolieb je SMER-SD, dva mandáty obsadí KDH

Volebný zisk politických strán podľa okresov Foto: ŠÚ SR

V eurovoľbách volilo na Slovensku opäť rekordne málo ľudí, účasť dosiahla len 13,05 percenta.



Bratislava 25. mája (TASR) - V novom europarlamente budú za Slovensko sedieť poslanci strán Smer-SD, KDH, SDKÚ-DS, SaS, NOVA, OĽaNO, Most-Híd a SMK. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb do Európskeho parlamentu (EP), ktoré v nedeľu zverejnila Ústredná volebná komisia.

Smer-SD získal 24,09 percenta, čo znamená štyri mandáty. To je o jeden menej, ako má strana v súčasnosti. KDH má 13,21 percenta, obsadí dva mandáty. Nasleduje SDKÚ-DS (7,75 percenta), tiež tak získala dva mandáty. OĽaNO so 7,46 percentami hlasov získalo jeden mandát. Strany NOVA (6,83 percenta), SaS (6,66 percenta), SMK (6,53 percenta) a Most-Híd (5,83 percenta) získali vďaka volebnému výsledku po jednom mandáte.

V eurovoľbách volilo na Slovensku opäť rekordne málo ľudí. Účasť bola nižšia ako v predchádzajúcich voľbách pred piatimi rokmi, a to 13,05 percenta.

Trinásť miest slovenských europoslancov v Európskom parlamente obsadia: Maroš Šefčovič, Monika Flašíková Beňová, Boris Zala, Vladimír Maňka (všetci Smer-SD), Anna Záborská, Miroslav Mikolášik (obaja KDH), Ivan Štefanec, Eduard Kukan (obaja SDKÚ-DS), Branislav Škripek (OĽaNO), József Nagy (Most-Híd), Richard Sulík (SaS), Pál Csáky (SMK) a Jana Žitňanská (NOVA, KDS, OKS).

Oficiálne výsledky volieb do EP sa začali zverejňovať rovnako ako v ostatných štátoch EÚ dnes o 23.00 h v sídle Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku na bratislavských Palisádach.

Ako uviedla zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová, voľby mali bezproblémový priebeh. "Voľby prebehli pokojne bez rušivých momentov, o čom svedčí obsah a počet podnetov, keď počas celého pôsobenia komisie prišlo 18 podnetov, z toho polovica sa týkala vedenia kampane, a nie technického zabezpečenia volieb," uviedla Chmelová.

Štatistický úrad SR taktiež nezaznamenal komplikácie pri sčítaní hlasov. "Sumarizácia prebehla pokojne, všetko prebiehalo tak, ako sme boli pripravení, žiadne mimoriadne okolnosti ani udalosti sa nevyskytli," potvrdila šéfka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová.

Noví europoslanci sa ujmú svojich funkcií 1. júla na prvom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.





V eurovoľbách volilo na Slovensku opäť rekordne málo ľudí. Účasť bola nižšia ako v predchádzajúcich voľbách pred piatimi rokmi, a to 13,05 percenta.

Volebná účasť v jednotlivých obvodoch na voľbách do EP.
Foto: ŠÚ SR


Trinásť miest slovenských eurposlancov v Európskom parlamente obsadia: Maroš Šefčovič, Monika Flašíková Beňová, Boris Zala, Vladimír Maňka (všetci Smer-SD), Anna Záborská, Miroslav Mikolášik (obaja KDH), Ivan Štefanec, Eduard Kukan (obaja SDKÚ-DS), Branislav Škripek (OĽaNO), József Nagy (Most-Híd), Richard Sulík (SaS), Pál Csáky (SMK) a Jana Žitňanská (NOVA, KDS, OKS).

Oficiálne výsledky volieb do EP sa začali zverejňovať rovnako ako v ostatných štátoch EÚ dnes o 23.00 h v sídle Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku na bratislavských Palisádach.

Smer volili najviac v obvode Stará Ľubovňa,najmenej v Dunajskej Strede

Víťazovi sobotňajších eurovolieb (24.5.), Smeru-SD, sa darilo najlepšie vo volebnom obvode Stará Ľubovňa, kde ho volilo 41,46 % ľudí. Najhorší volebný výsledok má strana v obvode Dunajská Streda (3,5 %). Informovala o tom pri prezentácii oficiálnych volebných výsledkov šéfka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová.

KDH dosiahlo najväčší úspech v obvode Námestovo, kde získalo 49,44 %, najmenej ľudí volilo hnutie v obvode Komárno (0,98 %). SDKÚ-DS volilo najviac ľudí v obvode Senica (18,02 %), najmenej v obvode Dunajská Streda (1,95 %).

OĽaNO dosiahli najlepší volebný výsledok v obvode Banská Bystrica, kde hnutie volilo 14,79 % ľudí, najmenej hlasov získalo v obvode Dunajská Streda (1,14 %). Koalícia NOVA, KDS, OKS bola najúspešnejšia v obvode Bratislava (14,34 %), najmenej úspešná v obvode Komárno (1,87 %).

SaS mala najväčšiu podporu v obvode Bratislava, kde ju volilo 12,65 % ľudí, najslabší výsledok dosiahli liberáli v obvode Dunajská Streda (2,37 %). SMK získala najviac hlasov v obvode Komárno (46,62 %), najmenej v obvode Námestovo (0,3 %). Most-Híd mal najlepší výsledok v obvode Dunajská Streda (43,59 %) a najslabší v obvode Námestovo, kde stranu podporilo 0,25 % voličov.

MZV: Je potrebné zintenzívniť diskusiu o európskych témach počas celého roka

Na potrebu väčšej diskusie o európskych otázkach počas celého roka, nielen bezprostredne pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP), poukazuje slovenský rezort diplomacie.

"A to je aj v rukách zvolených slovenských europoslancov, ktorí by mali intenzívnejšie komunikovať prerokovávané témy v Európskom parlamente svojim voličom. Na Slovensku celkovo potrebujeme väčšiu previazanosť európskych a národných tém," reagoval pre TASR šéf tlačového odboru MZV Peter Susko.

Podľa neho sa v sobotňajších (24.5.) voľbách opäť prejavil slovenský paradox. Slováci síce dôverujú európskym inštitúciám väčšmi, ako je priemer v celej EÚ, toto sa ale nepremieta do volebnej účasti. Slovensko skončilo tretíkrát na chvoste 28-členného zoskupenia. Tentoraz zaznamenalo historicky najnižšie čísla, ktoré len tesne prekročili 13 percent.

Susko si myslí, že pod takýto výsledok sa podpísal tiež fakt, že v priebehu pol roka sa voliči už štvrtý raz dostavili k urnám. V novembri minulého roka to boli samosprávne voľby, v marci tohto roka dve kolá prezidentských a uplynulú sobotu europarlamentné. V tejto súvislosti pripomenul, že spájanie hlasovania sa v iných členských krajinách pozitívne prejavuje vo vyššej volebnej účasti.

Ministerstvo uvítalo fakt, že na rozdiel od iných štátov EÚ, na Slovensku nebodovali nacionalistické sily. "Je dôležité, že proeurópske politické frakcie majú v EP naďalej väčšinu," upozornil Susko.

Krajne pravicové a euroskeptické politické strany zaznamenali významné víťazstvá vo Veľkej Británii, Francúzsku a Dánsku. Pravicovo a protiimigrančne orientované strany získali hlasy v Rakúsku, Švédsku a Fínsku. Na druhej strane euroskeptici utrpeli výraznú porážku v Taliansku a Holandsku.


Výsledky vyhlásili v priestoroch IKEP

Na snímke politológ László Öllös počas panelovej diskusie k voľbám do Európskeho parlamentu 25. mája 2014 v Bratislave.
FOTO: TASR/Martin Baumann
Za účasti významných osobností z oblasti politiky, tretieho sektora a viacerých odborníkov v priestoroch Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu (IKEP) v Bratislave dnes krátko po 21.00 h odštartoval volebný večer. Jeho vyvrcholením bolo oficiálne vyhlásenie výsledkov volieb do Európskeho parlamentu za Slovenskú republiku.

"Dnešným dňom sa v 28 európskych krajinách EÚ skončil volebný týždeň, priblížil informačný tajomník IKEP na Slovensku Dionýz Hochel. V rámci večera sú naplánované dve diskusie na tému Voľby do EP z pohľadu IKEP, politických strán, analytikov, médií a Črtajúce sa zloženie EP, úlohy a výzvy.

Medzi pozvanými hosťami sú napríklad politológ László Öllőss, sociologička Oľga Gyárfášová či eurokomisár Maroš Šefčovič (nom. Smer-SD), Ivan Štefanec, Eduard Kukan (obaja SDKÚ-DS) či Anna Záborská (KDH).

Oficiálne výsledky sú zverejnené aj na dvoch webových stránkach www.volbysr.sk a www.statistics.sk. Výsledky za SR vyhlásili v sídle IKEP predstavitelia Ústrednej volebnej komisie. Výsledky vo všetkých štátoch sú vyhlásené synchrónne. Slovensko má v europarlamente 13 kresiel.



R. Hajšel: Kampaň EP pred voľbami je vždy politicky neutrálna




Politológ L. Öllös: Napriek snahám EP, obyčajný občan vie o únii málo




Sociologička O. Gyárfášová: Očakávala som vyššiu volebnú účasť




Sociologička O. Gyárfášová: Kampaň pred voľbami bola oveľa európskejšia




Politológ L. Öllös: Strany miešali mobilizačné výzvy s euroskeptickými argumentáciami