Slovensko

K iniciatíve Štrngám za zmenu sa pripájajú #Sieť, OĽaNO aj SaS

TASR, 29. januára 2016 9:25

Iniciatíva Štrngám za zmenu vytvorila konkrétne návrhy, ako zvýšiť vymožiteľnosť práva a obmedziť možnosť obchádzania pravidiel mocnými.

Na archívnej snímke tlačová konferencia ku kampani Štrngám za zmenu Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 29. januára (TASR) - Trojica politických strán #Sieť, OĽaNO a SaS sa zaväzuje k protikorupčným opatreniam Štrngám za zmenu. Za iniciatívou stoja organizácie Inštitút SGI, VIA IURIS, Nadácia Pontis a Nadácia Zastavme korupciu. Mimoparlamentná #Sieť podpísala povolebný verejný záväzok aktívne presadzovať prijatie návrhov iniciatívy vo štvrtok (28.1.), OĽaNO tak urobí dnes a SaS v pondelok (1.2.). Pred časom sa pridal aj Most-Híd.

Iniciatíva Štrngám za zmenu oslovila všetky relevantné politické strany kandidujúce v marcových parlamentných voľbách, aby sa prihlásili k jej protikorupčným opatreniam. Lídri tak podpisujú verejný záväzok, že ich strany budú po parlamentných voľbách v marci 2016 aktívne presadzovať čo najskoršie prijatie návrhov zákonov obsahujúcich všetky kľúčové zmeny iniciatívy Štrngám za zmenu. Tie sa týkajú odpolitizovania polície, zabránenia vplyvu na prokurátorov, tlaku na zvyšovanie zodpovednosti sudcov, sfunkčnenia Najvyššieho kontrolného úradu SR či odkrývania schránkových firiem.

"K záväzkom iniciatívy Štrngáme za zmenu sme sa prihlásili z presvedčenia, že je dôležité ich naplniť a že je to zároveň reálny cieľ. Veríme v právo verejnosti na kontrolu moci a sme presvedčení, že verejná kontrola má aj silný preventívny účinok. My sme sa prihlásili k ambícii premeniť náš plán pre Slovensko na základe programu novej vlády a tieto záväzky sa stali súčasťou tohto plánu," vysvetlil líder #Siete Radoslav Procházka.

Riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla tvrdí, že s každou novou politickou stranou prichádzajú aj očakávania voličov, že prinesie novú kultúru vzťahov vo verejnom priestore a nové funkčné riešenia problémov. "Dnes ešte nevieme, či strana #Sieť tieto očakávania naplní. Ale podpis jej predsedu pod záväzok, že #Sieť bude aktívne presadzovať odborné návrhy iniciatívy Štrngám za zmenu, je signálom, že má tú ambíciu," povedal.

Iniciatíva Štrngám za zmenu vytvorila konkrétne návrhy, ako zvýšiť vymožiteľnosť práva a obmedziť možnosť obchádzania pravidiel mocnými. Jej cieľom je získať pre opatrenia podporu politických strán, ktoré ich budú po získaní mandátu presadzovať.

Prečítajte si aj:

28. januára 2016 12:07

#Sieť podľa R. Procházku prejde do priameho a otvoreného súboja
Procházka to oznámil dnes počas predstavovania volebného programu strany.

sk
27. januára 2016 13:06

Osem kandidátov vypadlo z boja o poslanecký mandát
Počet uchádzačov o kreslo poslanca sa môže stále zmeniť. Jednotliví kandidáti sa totiž môžu kandidatúry vzdať, byť odvolaní alebo môže z volebného boja odstúpiť aj celá strana, hnutie či koalícia.

sk
24. januára 2016 10:28

Parlament by mal kandidátov na sudcov ÚS voliť verejne, tvrdí Most-Híd
Zmenu strana navrhuje vo svojom protikorupčnom balíčku, ktorý tento týždeň predstavila.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:22

FOTO: Košičania lúštili v rámci kampane Biela pastelka maxikrížovku
Mohli si vyskúšať aj písanie Braillovým písmom na Pichtovom stroji alebo zahrať si s nevidiacimi a slabozrakými šachy či Človeče, nehnevaj sa. audio

sk
dnes 16:20

Exposlanec Daniel L. dostal za nehodu podmienku tri roky
Daniel L. zrazil 72-ročného muža 19. septembra 2016 vo večerných hodinách na križovatke bratislavských ulíc Kutuzovova a Vajnorská. Po nehode sa vzdal poslaneckého mandátu.

sk
dnes 15:25

Polícia nezaznamenala zvýšenú mieru migrácie cez Slovensko
Rakúsky minister obrany pre nemecky denník Die Welt uviedol, že v rámci boja proti prevádzačom začalo Rakúsko s náhodnými kontrolami v blízkosti hraníc so Slovenskom.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac