Slovensko

Iniciatíva slovenských učiteľov chce rokovať s ministrom

TASR, 29. januára 2016 12:59, aktualizované 29. januára 16:00

Podľa ISU dôvodom stretnutia je, že vláda svojou nečinnosťou nevie naplniť základnú garanciu práva na vzdelanie časti žiakov, čím si neplní svoju povinnosť.

Ilustračné foto Foto: TASR - Andrej Galica
Bratislava 29. januára (TASR) - Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), ktorá od pondelka 25. januára vyhlásila časovo neobmedzený štrajk, pozýva v pondelok 1. februára ministra školstva Juraja Draxlera (nominant Smeru-SD) na rokovanie o svojich požiadavkách. Stretnutie by sa malo uskutočniť v priestoroch Spojenej školy Novohradská v Bratislave.

Podľa ISU dôvodom stretnutia je, že vláda svojou nečinnosťou nevie naplniť základnú garanciu práva na vzdelanie časti žiakov, čím si neplní svoju povinnosť. "V ostrom štrajku zotrváva takmer 11.000 pedagógov na viac než 750 školách. Chceme vás vyzvať na urýchlené riešenie situácie. Štrajk učiteľov, do ktorého sa celkovo zapojilo už viac ako 13.000 pedagógov z viac ako 850 škôl, je krajným riešením a momentálne zasahuje viac ako 130.000 detí a žiakov," uviedli nespokojní učitelia v otvorenom liste ministrovi.

ISU pripomenulo, že minister opakovane deklaroval požiadavku zvýšenia financií do školstva ako prvého kroku pre zvyšovanie kvality. "Iniciatíve slovenských učiteľov sa podarilo preukázať spoločenskú objednávku našich požiadaviek," uvádza iniciatíva v otvorenom liste.

Učitelia žiadajú zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od tohto roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Zároveň požadujú, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila ich sedemročná obmedzená platnosť. Chcú tiež, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

Minister sa na pondelkovom rokovaní s ISU nezúčastní. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré zaslal rezort školstva. "Minister Juraj Draxler citlivo vníma požiadavky školského prostredia. Víta zvýšenú aktivitu odborov a stavovských organizácií, ktoré mali aj včera, 28.1.2016, koordinačné stretnutie k formulácii požiadaviek školského prostredia pred parlamentnými voľbami. Na tomto stretnutí sa zúčastnil aj minister a za Slovenskú komoru učiteľov aj pán Vladimír Crmoman," uviedla hovorkyňa ministerstva školstva pre priamo riadené organizácie Martina Slušná. Podľa jej slov, s predstaviteľmi ISU sa Draxler stretne v utorok (2.2.) o 14.00 h na pôde Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

Prečítajte si aj:

29. januára 2016 21:04

Sme na vás hrdí, odkázal z tribúny M. Handzuš štrajkujúcim učiteľom
Na školách, kde sa niektorí pedagógovia zapojili do štrajku, sú hodiny suplované, prípadne je vyučovanie skrátené. Správu priebežne aktualizujeme. video

sk
29. januára 2016 12:09

BSK: Krajskí poslanci vyjadrujú plnú podporu štrajkujúcim učiteľom
Učitelia majú podľa zastupiteľov na štrajk legitímne právo, a preto vyzvalo všetkých zriaďovateľov škôl, aby v ňom pedagógom nebránili.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:59

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU: Nemocnica sv. Michala porušila zákon
Nadácia uverejnila list Úradu pre verejné obstarávanie, kde úrad uvádza, že nemocnica postupovala v rozpore so zákonom, keď obstarávala napr. zdravotnícke vybavenie.

sk
dnes 14:58

A. Kiska dostal Plavčanov abdikačný list,čaká návrh na nového ministra
Napísal v ňom, že demisiu podáva k 31. augustu 2017.

sk
dnes 14:25

ZÁZNAM: Brífing Bratislavského samosprávneho kraja
Pozrite si záznam z brífingu.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac