Slovensko

J. BERÉNYI: Myslím si, že na tých päť percent v súčasnosti máme

TASR, 12. januára 2016 20:08

Strana maďarskej komunity (SMK) predstavila dnes v Komárne svoj volebný program.

Na snímke predseda strany Strany maďarskej komunity (SMK) József Berényi Foto: TASR/Michal Svítok
Komárno 12. januára (TASR) – Strana maďarskej komunity (SMK) predstavila dnes v Komárne svoj volebný program. Ako uviedol jej predseda József Berényi, reaguje tak na aktuálne výzvy.

"Programové vyhlásenie sme postavili na štyroch pilieroch. Prvý sa zaoberá budúcnosťou Európskej únie i Slovenska. Nie sú to len politické otázky, ale aj morálne. Druhý pilier predstavuje hospodársky rozvoj a zdravotníctvo. Nasleduje regionálna politika, vyrovnávanie rozdielov a využitie európskych fondov. Štvrtý pilier, najdôležitejší, je zameraný na postavenie a posilnenie národnostných menšín," priblížil predseda SMK s tým, že tento pilier obsahuje aj dávnejšie schválené dokumenty ako napríklad koncepciu zachovania menšinovej identity na Slovensku, so špeciálnym zreteľom na maďarskú menšinu.

Podľa jeho ďalších slov sa za posledné štyri roky najväčším problémom na Slovensku stala korupcia. "Preto v nastávajúcom období sa výraznejšie budeme zaoberať týmto negatívnym javom. Chceme schránkové firmy vylúčiť z hospodárskych súťaží. Sme tiež zástancami toho, aby majetkové priznania politikov boli transparentnejšie," vysvetlil Berényi. Podľa jeho ďalších slov SMK má návrh na podporu rodín, hlavne viacčlenných, v rámci daňovej politiky. Poukázal na to, že členská základňa strany sa skladá hlavne z konzervatívnych členov a preto ponímanie rodín naďalej chápu ako zväzok muža a ženy, čo vyplýva aj programového vyhlásenia.

Dôležitý priestor venuje strana aj migračnej politike. "Nekontrolovateľný prílev utečencov je zlým javom, chceme obmedziť príchod takéhoto množstva cudzincov, pretože tento trend prináša veľké riziká," konštatoval. Berényi zdôraznil, že úbytok 110.000 Maďarov na Slovensku je tiež významnou výzvou pre SMK. "Máme najobsiahlejší program v tejto oblasti. Dozrela doba, aby na Slovensku prebiehala diskusia, ako by si vedela menšina i väčšina predstaviť menšinové samosprávy," podčiarkol.

Berényi zhodnotil aj súčasnú situáciu v strane. "Strana maďarskej komunity otvorila svoje brány, máme najotvorenejšiu kandidátku z doterajších volieb od roku 1998. Objavujú sa mená mladých ľudí, ktorí ukázali, že sú významnými aktivistami pre dvojjazyčnosť južného Slovenska. V prvej desiatke sme len štyria, ktorí sme už boli v parlamente, resp. vo vláde, v druhej desiatke sú noví ľudia," zdôraznil s tým, že základným cieľom SMK je vrátiť sa do slovenského zákonodarstva. "Myslím si, že na tých päť percent v súčasnosti máme," uzavrel.

Parlamentné voľby budú v sobotu 5. marca. Pôjde v poradí o deviate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Voliť bude môcť viac ako 4,4 milióna občanov. Hlasovať môžu všetci občania SR, ktorí majú v deň hlasovania najmenej 18 rokov.

Prečítajte si aj:

12. januára 2016 15:43

BERÉNYI: Autonómia z programu SMK vypadla. Zmena VÚC cieľom ostáva
Líder SMK József Berényi predpokladá, že pre SNS je neakceptovateľný menšinový rozmer programu SMK. S ostatnými stranami si však spoluprácu predstaviť vie, povedal v diskusii na TABLET.TV.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:27

Kandidát na šéfa BBSK J. Lunter kritizoval Kotlebov úrad, ten sa bráni
Podľa Luntera a jeho tímu Kotleba stopol dotácie aj pre divadelný festival Divadelná Chalúpka a športové podujatie Beh nočným Breznom.

sk
dnes 21:02

V Bratislave sa uskutočnil tretí protikorupčný pochod
Občiansky protest pritiahol opäť tisíce nespokojných ľudí a mal pokojný priebeh, bez incidentov.

sk
dnes 19:08

V PET centre Biont vyšetria nádor mozgu šetrnejším rádiofarmakom
Ide o vyšetrenie pomocou rádioaktívnej látky. Rádioaktívna látka je nová v tom, že sú zmenené jej fyzikálne vlastnosti, čo umožňuje použiť ju u väčšieho počtu pacientov v jeden deň.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac