Slovensko

FIGEĽ: Národ, ktorý nekladie spravodlivosť na 1. miesto, na to doplatí

TASR, 13. augusta 2017 12:55

Expredseda KDH dodal, pred 25 rokmi a počas nich bola pre neho a pre KDH rozhodujúcim kritériom a cieľom politiky spravodlivosť.

Ján Figeľ Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 13. augusta (TASR) - Prvému slovenskému eurokomisárovi a bývalému ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi bolo nedávno diagnostikované zriedkavé rakovinové ochorenie kostnej drene. Potvrdil to dnes pre TASR.

V poslednom mediálnom rozhovore pred začatím liečby sa pre TABLET.TV vyjadril k histórii 25 rokov slovenskej samostatnosti.  Podľa neho podstatným kritériom pre vývoj a budúcnosť národa a štátu je presadzovanie spravodlivosti.

Všetci 17 prítomní poslanci KDH 17. júla 1992 v Slovenskej národnej rade hlasovali proti prijatiu Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Podľa Figeľa to nebolo preto, že by mali problém so slovenskou zvrchovanosťou, ale preto, že nedôverovali Vladimírovi Mečiarovi, pod ktorého gesciou dokument vznikol.

Aj dnes expredseda KDH považuje za vážny problém spravodlivosť. Podľa Figeľa "Robert Fico (Smer-SD) so silnou podporou voličov už desať rokov vládne a takmer dvadsať rokov obhajoval nezrušiteľnosť amnestií, čím napomáhal udržiavať prekážky pre výkon spravodlivosti a pre premlčanie niektorých zločinov". 

"Národ, ktorý nekladie spravodlivosť na primárne miesto, bude doplácať na jej nedostatok", dodal Figeľ v rozhovore pre TASR. Zároveň však ubezpečil a vyzval: "Dá sa to a má sa to zmeniť, pretože perspektíva Slovenska veľmi závisí od toho, či sa tu bude dariť spravodlivosti."

Rozdelenie Česko-Slovenska a existenciu samostatnej Slovenskej republiky považuje Figeľ za pozitívny príbeh a súčet. Slováci si podľa neho museli "nanovo a na vlastnom zadefinovať, na čom záleží - že chceme Slovensko, ale demokratické, európske, pluralitné a spravodlivé. Je to dôležité pre každého z nás, okrem oligarchov a niektorých držiteľov moci či ziskov". 

Ako dodal, pred 25 rokmi a počas nich bola pre neho a pre KDH rozhodujúcim kritériom a cieľom politiky spravodlivosť. Takéto úsilie znamená podľa Figeľa zmýšľať viac generačne, dlhodobo a zároveň konať zodpovedne v každom čase a pozícii. 

Júlový rozhovor s Jánom Figeľom pre TABLET.TV, aj na tému spravodlivosti:
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 18:47

Asociácia víta plán povinného zazmluvňovania zariadení služieb
Podľa šéfky asociácie Milady Dobrotkovej si tak seniori v zariadeniach sociálnych služieb nebudú musieť platiť za ošetrovanie z vlastných zdrojov.

sk
včera 18:16

Študentská rada: Odstúpenie ministra neznamená vyriešenie problémov
Študentskej rady vysokých škôl žiada pokračovanie diskusie o aktuálnych výzvach a jasné garantovanie prioritného postavenia školstva.

sk
včera 17:56

V súvislosti s útokom v Turku zatiaľ nepožiadal o pomoc žiadny Slovák
V Turku na juhozápade Fínska dnes polícia zadržala útočníka, ktorý v centre mesta pobodal viacero ľudí.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac